Hybrydowa bakteryjno-polimerowa kapsułka na szczepionkę

| Medycyna
University at Buffalo

Naukowcy z Uniwersytetu w Buffalo pracują z nieszkodliwymi szczepami pałeczek okrężnicy (Escherichia coli), by stworzyć kapsułkę transportową do dostarczania szczepionek następnej generacji.

W artykule opublikowanym na łamach Science Advances opisano sukcesy odniesione w ten sposób w zwalczaniu chorób pneumokokowych.

To trochę antyintuicyjne, biorąc pod uwagę, co słyszy się o E. coli, ale istnieje wiele szczepów tej bakterii, a większość z nich należy do flory fizjologicznej organizmu i ma ogromny potencjał w zakresie zwalczania chorób - podkreśla dr Blain A. Pfeifer.

Autorami studium są Pfeifer oraz jego były student - dr Charles H. Jones (dyrektor wykonawczy startupu Abcombi Biosciences, który ma skomercjalizować nową technologię).

Rdzeniem kapsułki jest nieszkodliwa E. coli. Wokół bakterii "owinięto" syntetyczny polimer - poli(β-aminoester), który przypomina płot z siatki. Jak tłumaczą Amerykanie, dodatnio naładowany polimer (polimer kationowy) i ujemnie naładowana ściana komórkowa bakterii tworzą hybrydowy nośnik.

By przetestować kapsułkę, naukowcy wprowadzili do niej białkową szczepionkę na choroby pneumokokowe. Wyniki uzyskane na myszach były ponoć imponujące.

Budowa hybrydowa pozwala na jednoczesną produkcję i dostarczanie antygenów. Dodatkowo komórki prezentujące antygen są celowane na dwa sposoby: biernie i aktywnie.

W porównaniu do tradycyjnych formuł szczepionek, hybrydowy wektor (nośnik) poprawia odpowiedź immunologiczną i ochronę przed szczepami dwoinki zapalenia płuc (Streptococcus pneumoniae). Co ważne, produkcja kapsułki jest tania, można ją też wykorzystać do wielu różnych celów, np. terapii nowotworów czy zakaźnych chorób wirusowych.

pałeczka okrężnicy Escherichia coli pneumokoki kapsuła polimer kationowy poli(β-aminoester) Blain A. Pfeifer Charles H. Jones