Zmiany w zachowaniu po uczeniu w czasie snu

| Psychologia
SuperFantastic, CC

Warunkowanie w czasie snu wywołuje zmiany zachowania na jawie. Naukowcy z Instytutu Nauki Weizmanna wystawiali śpiących ochotników na działanie par zapachów: papierosów i zbuków lub ryb. Później prosili, by badani odnotowali liczbę papierosów wypalonych w następnym tygodniu. Okazało się, że doszło do znaczących spadków.

W eksperymencie wzięło udział 66 palaczy, którzy chcieli zerwać z nałogiem. Po wypełnieniu kwestionariusza dotyczącego palenia grupa eksperymentalna spędziła noc w laboratorium snu. Na określonych etapach snu ochotników wystawiano na oddziaływanie zapachu papierosów i smrodu (bodźce aplikowano tuż po sobie). Choć rankiem nie przypominali sobie wąchania czegokolwiek, w tygodniu palili o wiele mniej niż osoby, które przechodziły ekspozycję na jawie lub ci, którzy śpiąc, stykali się z podawanymi w losowych momentach niepowiązanymi woniami.

Izraelczycy ustalili, że grupa z najlepszymi wynikami (30% spadkiem liczby wypalanych papierosów) składała się z ludzi, u których ekspozycję zastosowano na etapie 2. snu NREM.

Dr Anat Arzi i prof. Noam Sobel uważają, że wykorzystanie warunkowania węchowego w terapii uzależnień ma przyszłość ze względu na powiązania odpowiedniego ośrodka nagrody z rejonami przetwarzającymi bodźce zapachowe. Część z nich pozostaje aktywna w czasie snu.

palenie warunkowanie węch bodźce sen NREM dr Anat Arzi prof. Noam Sobel