Pamięć z węglowych nanorurek gotowa do rynkowego debiutu

| Technologia
Nantero

Po ponad 15 latach prac badawczo-rozwojowych firmach Nantero ogłosiła, że pamięci NRAM CNT (carbon nanotubes) są gotowe do produkcji i mogą być używane w układach typu system-on-a-chip (SoC). Prace nad tego typu pamięciami rozpoczęły się w 2001 roku, a celem Nantero było stworzenie nieulotnych układów NRAM wykorzystujących węglowe nanorurki.

Amerykańska firma ogłosiła właśnie, że pierwszą licencję na jej technologię kupiła firma Fujitsu Semiconductor. Oba przedsiębiorstwa będą pracowały nad produkcją układów wykonanych w technologii 55 nanometrów.

NRAM Nantero mają wiele zalet. Pozwalają na 1000-krotnie szybszy zapis danych niż pamięci flash i wytrzymują tysiące cykli zapisu/odczytu. Układy działają równie szybko co DRAM, ale są od nich gęstsze. Są nieulotne, w trybie spoczynku nie zużywają energii, a do zapisania pojedynczego bitu potrzebują 160 razy mniej energii niż pamięci flash. Pamięci zbudowane są z węglowych nanorurek, z których każda ma średnicę o 50 000 razy mniejszą od średnicy ludzkiego włosa. Architektura nowych układów pamięci pozwala na programowanie ich tak, by w komórkach zapisywały od 1 do 3 bitów.

Pierwszy układ NRAM CNT ma mieć pojemność 32 megabajtów i będzie on kością wbudowaną. Takie produkty z logo Fujitsu Semiconductor trafią na rynek przed końcem 2018 roku. Po tej dacie Fujitsu będzie wytwarzało tez samodzielne kości NRAM. Później firma ma zamiar przejść do 40-nanometrowego procesu produkcyjnego. Nantero informuje, że jeden z partnerów firmy pracuje już nad zastosowaniem nowych układów w 28-nanometrowym procesie.

pamięć węglowe nanorurki NRAM