Centrum treningowe dla pand

| Ciekawostki
Jeff Kubina, CC

Chińczycy chcą wybudować w mieście Dujiangyan w prowincji Syczuan centrum treningowe, gdzie pandy urodzone w niewoli mogłyby się uczyć umiejętności koniecznych do przeżycia na wolności. Przedsięwzięcie ma kosztować 8,8 mln dolarów.

Lokalnym mediom informację tę przekazał Zhang Zhihe, szef Chengdu Research Base of Giant Panda Breeding. Gdy centrum już powstanie, a ma to zająć ok. 5 lat, będzie w nim przebywać jednocześnie od 3 do 5 pand wielkich. Znajdzie się tu przestrzeń eksperymentalna (1,128 ha) oraz las. Wg agencji informacyjnej Xinhua, kamień węgielny pandziej bazy treningowej zostanie wmurowany już pod koniec maja.

Jak będzie wyglądało przystosowanie do życia na własną łapę? Przez pierwsze lata (5 do 10) pandy mają mieszkać w klatkach. Następnie dobrze przystosowujące się osobniki zamieszkają w jaskiniach i będą uczone samodzielnego zdobywania pokarmu. Twórcy projektu przewidują, że na tym etapie zwierzęta nadal nie unikną częstych badań i sztucznego rozmnażania. Później pandy czeka przeniesienie do leśnej strefy, gdzie nieczęsto, jeśli w ogóle, uda im się spotkać człowieka. Na samym końcu będą wypuszczane w pobliskim rezerwacie przyrody. Zhang Zhihe podkreśla, że cały proces potrwa przynajmniej 15 lat.

Projekt trenowania pand wielkich rozpoczął się w 2003 roku. Niestety, w 2007 r. – w rok po wypuszczeniu na wolność – w rezerwacie Wolong znaleziono ciało samca Xiang Xiang.

panda wielka centrum treningowe Dujiangyan Syczuan Zhang Zhihe