Najstarsza żyjąca w niewoli panda skończyła 37 lat

| Ciekawostki
e_chaya, CC

Jia Jia z Ocean Park w Hongkongu, która 28 lipca świętowała swoje 37. urodziny, ustanowiła rekordy Guinnessa w dwóch kategoriach: "najstarszej pandy żyjącej obecnie w niewoli" i "najstarszej pandy, jaka kiedykolwiek żyła w niewoli". Wg przedstawicieli Księgi, będąc człowiekiem, Jia Jia miałaby aż 111 lat.

Towarzyszem Jia Jia jest An An - numer 2 na liście najstarszych pand wielkich świata - który niedługo skończy 29 lat. Zwierzęta trafiły do Parku w 1999 r. jako prezent przekazany przez rząd centralny z okazji powrotu 1 lipca 1997 r. Hongkongu pod władanie Chin.

Panda wielka to jeden z najbardziej zagrożonych, a zarazem najlepiej poznanych gatunków. Dzięki troskliwej opiece, jaką objęto Jia Jia w Parku w ciągu ostatnich 16 lat, seniorka ustanowiła nowy rekord długowieczności - podkreśla Blythe Fitzwiliam, sędzia z Księgi Rekordów Guinnessa.

Poprzednią najstarszą pandą była Dudu, która urodziła się w 1962 r. i dożyła wieku 36 lat. Samica spędziła większość życia w Wuhan Zoo w Chengdu.

Jia Jia świętowała swoje 37. urodziny w towarzystwie 3 innych pand oraz 200 seniorów z lokalnej społeczności, których Park zaprosił na obchody razem z opiekunami.

Jak przypomina WWF, średnia długość życia pand na wolności wynosi 14-20 lat, a w niewoli 30 lat. Biorąc pod uwagę zaawansowany wiek, zarówno An An, jak i Jia Jia cieszą się satysfakcjonującym stanem zdrowia. Jia Jia regularnie przyjmuje różne leki, w tym na nadciśnienie i artretyzm, a An An boryka się z nadciśnieniem, schorzeniem typowym dla pand w jego wieku - opowiada Suzanne Gendron, dyrektor operacji zoologicznych z Ocean Park.

Niestety, niewiele można zrobić z zaćmą Jia Jia, ale samica nadal rozpoznaje głosy opiekunów (niektórych zna od 15 lat).

 

panda wielka niewola rekord długowieczności Ocean Park Hongkong Jia Jia Księga Rekordów Guinnessa