Sprawdź, gdzie opłacają się panele słoneczne

| Technologia
Mapdwell

Naukowcy z MIT założyli firmę Mapdwell, która tworzy mapy opłacalności stosowania paneli słonecznych. Na uruchomionej już witrynie wystarczy odnaleźć swój budynek i kliknąć na nim, by otrzymać informacje na temat kosztów instalacji, oszczędności energii i pieniędzy oraz wpływu na środowisko paneli fotowoltaicznych, które chcielibyśmy zainstalować na dachu.

Na razie na witrynie Mapdwell znajduje się osiem miast z USA, w tym Nowy Jork, San Francisco i Boston oraz kilka miejscowości z Chile. Do końca roku Mapdwell chce rozszerzyć swoją usługę na wszystkie główne metropolie Stanów Zjednoczonych.

Profesor Christoph Reinhart, szef MIT Sustainable Desing Lab i jeden z twórców technologii używanej przez Mapdwell mówi, że w miastach, które dotychczas umieszczono w Mapdwell instalowanie paneli słonecznych jest przeważnie opłacalne w dłuższym okresie. Na przykład w Cambridge [stan Massachusetts - red.] instalacja na dobrym dachu zwraca się w ciągu 7 lat - informuje uczony. Pod pojęciem "dobrego dachu" kryje się wiele czynników branych pod uwagę przez Mapdwell, takich jak np. nachylenie dachu czy obecność drzew. Latem chcesz mieć drzewa przy domu, gdyż zmniejszają one koszt klimatyzacje. Ale jeśli w dużej mierze zacieniają one dach, to nie jest to dobre dla pozyskiwania energii słonecznej - mówi Reinhart.

Mapdwell dostarcza też przydatne informacje władzom miast. Oblicza bowiem potencjał energetyczny miejscowości. Z witryny możemy się dowiedzieć np. że niewykorzystany potencjał Bostonu wynosi około 1,5 GW, dla San Francisco 3 GW, a dla Nowego Jorku aż 11 GW. Gdyby na przykład Nowy Jork wykorzystywał cały dostępny potencjał energii słonecznej, to emisja węgla zmniejszyłaby się o tyle, ile wchłania go 185 milionów drzew.

Mapdwell korzysta z map lotniczych tworzonych za pomocą systemów LiDAR oraz z danych geograficznych i pogodowych. Na tej podstawie tworzony jest trójwymiarowy obraz każdego dachu oraz przypisywane mu są indywidualne dane. Każdy dach pokryty jest różnokolorowymi kropkami reprezentującymi dostępne miejsca instalacji paneli słonecznych wraz z informacjami o nasłonecznieniu. Dla każdego z pokolorowanych obszarów dostępna jest informacja o kosztach instalacji, średnich miesięcznych i rocznych oszczędnościach, czasie zwrotu całej inwestycji oraz o ewentualnych ulgach podatkowych czy dopłatach. Otrzymujemy tez informacje środowiskowe, takie jak oszczędność energii w przeliczeniu na zasadzone drzewa, zmniejszenie emisji węgla, wydajność paneli i wiele wiele innych.

Profesor Reinhart zaczął pracować nad technologią leżącą u podstaw Mapdwell w 2011 roku, gdy dowiedział się, że istnieją tego typu narzędzia dla kilku miast. Jeśli przyjrzało się tym mapom dokładniej, wychodziły na jaw różne śmieszne rzeczy - mówi uczony. Stosowane algorytmy były błędne lub wykorzystywały błędne lub przestarzałe dane. Reinhart i jego zespół otrzymali dofinansowanie z Narodowej Fundacji Nauki i stworzyli technologię opisującą szczegółowo całe miasta. Rozpoczęli od Cambridge, siedziby MIT. Pokazali wyniki swojej pracy władzom miasta. Wynikało z nich, że gdyby panele słoneczne zainstalować na wszystkich 17 000 budynków w mieście, to zaspokoiłoby to 30% jego zapotrzebowania na energię elektryczną. Profesor zauważył też potencjał biznesowy stworzonej technologii. Nawiązał więc współpracę ze swoim dawnych kolegą z Uniwersytetu Harvarda, Eduardo Berlinem, który specjalizuje się w badaniach nad modelami informacyjnymi dla rynku nieruchomości. Wspólnie stworzyli technologię i witrynę, z której korzystać może każdy właściciel nieruchomości.

Nowa platforma zdała swój pierwszy test już w 2014 roku, gdy w Wellfleet's Solarize Campaign firmy instalujące panele słoneczne mogły skorzystać z Mapdwell, by określić gdzie opłaca się instalować panele słoneczne. Wyposażeni w takie dane instalatorzy mogli odwiedzić właścicieli nieruchomości już z gotowymi wyliczeniami dotyczącymi kosztów i oszczędności. Ponad połowa właścicieli podpisała umowy na instalację paneli fotowoltaicznych. Korzyść z Mapdwell odnoszą więc obie strony, gdyż firmy oferujące panele wiedzą, gdzie warto się udać z ofertą, w właściciele budynków mogą z łatwością sprawdzić, czy przedstawiona im oferta jest korzystna.

Teraz profesor Reinhart tworzy model, który pozwoli na określenie godzinowego zapotrzebowania na energię dla każdego z budynków w mieście.

panel słoneczny Mapdwell opłacalność energia słoneczna