Starożytne metody na kaca czy wywiniętą powiekę
Sposób ze starożytnego Egiptu na ból głowy z powodu kaca? Naszyjnik ze splecionych liści lauru aleksandryjskiego (Danae racemosa). Przepis pochodzi z przetłumaczonego niedawno papirusu sprzed 1900 lat.
Spisany po grecku tekst to jeden z ponad 500 tys. dokumentów, znalezionych ok. 100 lat temu przez Bernarda Grenfella i Arthura Hunta. Jak tłumaczą naukowcy, badanie i publikacja takiej liczby tekstów musi potrwać. Ostatnio ukazał się 80. tom, tym razem z tłumaczeniem ok. 30 medycznych papirusów z Oksyrynchos.
Jak zaznacza we wstępie do woluminu prof. Vivian Nutton z Uniwersyteckiego College'u Londyńskiego, to największa pojedyncza kolekcja papirusów medycznych, jaką kiedykolwiek opublikowano. Zawiera ona traktaty i opisy metod leczenia różnych dolegliwości, np. hemoroidów czy wrzodów. Można tam nawet znaleźć urywki dotyczące chirurgii oka, w tym drastyczne wspomnienie pacjenta operowanego z powodu wywiniętej powieki. Niestety, zachowały się tylko fragmenty tekstu, nie ma też pewności co do niektórych słów. W jednym z tekstów zamieszczono 12 receptur na tzw. collyrium, czyli płukankę do oczu (nazwa pochodzi od greckiego κολλύρον, czyli maść do oczu). W oczy rzuca się fakt, że autorzy papirusów ściśle polegali na greckiej wiedzy medycznej.
Obecnie papirusy medyczne należą do Towarzystwa Badania Egiptu i są przechowywane w Bibliotece Sacklera na Uniwersytecie Oksfordzkim.
Komentarze (2)
osmial, 22 kwietnia 2015, 23:31
Wszystko fajnie tylko dlaczego nie w Egipcie?
lester, 23 kwietnia 2015, 02:38
Oczywiście można się spierać i upierać, że skarby kultury powinny być przechowywane tam gdzie przynależą, ze względu na okoliczności powstania czy odnalezienia, ale... Ale wystarczy popatrzeć na ostatnie dokonania intelektualno-religijnego betonu, żeby łapać co się da i wywieźć z zagrożonych terenów jak najdalej w głąb bardziej cywilizowanych obszarów. Choć i to niestety nie gwarantuje im długiego życia, jeśli w Europie nie zajdą drastycznie zmiany w podejściu do religii napływowych oraz imigrantów. Uwaga do długiego życia odnosi się również do nas.