Jak prosto i tanio uniknąć pęcherzy
Doktor Grant Lipman opracował niezwykle prosty i tani sposób na unikanie pęcherzy u osób uprawiających bieganie. Przed 10 laty pracował on ze sportowcami z całego świata, którzy każdego dnia biegali po 40-80 kilometrów. Uczony wspomina, że najczęściej sportowcy skarżyli mu się, że byliby w stanie przebiec większy dystans, gdyby nie bóle i kontuzje związane z pęcherzami na stopach.
Lipman, który obecnie jest profesorem medycyny ratunkowej, postanowił wraz z kolegami znaleźć skuteczne i proste rozwiązanie problemu. Okazało się, że najlepszym sposobem jest... papierowy plaster, który przed treningiem należy nakleić na miejsce, w którym zwykle tworzą się pęcherze. Prowadzone przez Lipmana badania wykazały, że po zastosowaniu tego środka pęcherze tworzą się znacznie rzadziej, a jeśli już powstaną, to nie są odrywane wraz z plastrem, który ma dość słaby klej.
Badania nad zapobieganiem tworzeniu się pęcherzy trwają od 30 czy 40 lat i dotychczas nie znaleziono skutecznego prostego rozwiązania - mówi Lipman. Uczony wspomina, że przed laty ktoś mu powiedział, że papierowy plaster zapobiega pęcherzom. Niedawno naukowiec postanowił to sprawdzić.
W 2014 roku Lipman, Brian Krabak z University of Washington i grupa innych naukowców zaangażowała do współpracy 128 biegaczy biorących udział w 155-milowym ultramaratonie RacingThePlanet. Zawody składają się z sześciu etapów, w czasie których zawodnicy biegli przez pustynie na całym świecie - od Gobi poprzez pustynie Jordanii czy Madagaskaru. Każdy z zawodników używał plastrów tylko na jednej stopie. Druga służyła jako stopa kontrolna. Plastry przyklejał albo sam zawodnik, albo lekarz. Część z nich trafiała na obszary, w których zawodnikom tworzyły się zwykle pęcherze, a część tam, gdzie wcześniej pęcherze nie powstawały. Przyklejano pojedynczą warstwę taśmy.
Testy wykazały, że u 98 ze 128 zawodników pęcherze nie pojawiły się tam, gdzie przyklejono plastry. Natomiast u 81 zawodników pojawiły się tam, gdzie plastrów nie było. To niezwykle tania i prosta metoda zapobiegania pęcherzom. Rolkę plastra można zabrać ze sobą wszędzie - mówi Lipman.
Komentarze (3)
Ergo Sum, 14 kwietnia 2016, 21:57
Kupa szmalu, punty naukowe, opracowania na to co moja babcia mi mówiła jak byłam mała - gratulacje dla naukowego marnotrawstwa!
MrVocabulary (WhizzKid), 17 kwietnia 2016, 12:37
A mówiła coś o drabinach i czarnych kotach? Wbrew temu, co może Ci się wydawać, nauka nie polega na produkowaniu Teoryj Względności co kwartał, tylko podważanie rzeczy oczywistych. Swoją drogą, w jakim świecie plastry – nawet dla 200 stóp – to kupa szmalu?
thikim, 17 kwietnia 2016, 14:56
Np. na głowę
Nie plastry. Przecież za darmo nie pracowali.