Nowy podgatunek czeka na ofiary w unikatowej pozycji
Polując z zasadzki, nowo zidentyfikowany podgatunek pęza dwubarwnego (Hydrophis platurus xanthos) przyjmuje nietypową pozycję. Populacja węży z Golfo Dulce, niewielkiej zatoki Oceanu Spokojnego u południowych wybrzeży Kostaryki, oportunistycznie żeruje na drobnych rybach. Poskręcane sinusoidalnie węże unoszą się na wodzie, zwisając głową w dół z otwartym pyskiem.
Autorami artykułu z pisma ZooKeys są Brooke Bessesen z Phoenix Zoo oraz dr Gary Galbreath z Northwestern University i Muzeum Historii Naturalnej w Chicago.
W porównaniu do pęza dwubarwnego, H. platurus xanthos żyje w znacznie bardziej nieprzyjaznym środowisku. Wody zatoki są cieplejsze, często turbulentne, a poziom rozpuszczonego tlenu spada okresowo do skrajnie niskiego poziomu. Terytoria H. platurus xanthos i H. platurus dzieli ok. 22 km.
Chcąc nie chcąc, H. platurus xanthos wyewoluował do polowania nocą, a jaśniejsze (żółte) ubarwienie pomaga w termoregulacji (ponieważ w 1971 r. naukowcy wykazali, że górna letalna temperatura dla pęza wynosi 33°C, a temperatura powierzchni wody w Golfo Dulce może sięgać nawet 32,5°C, wydaje się, że jaśniejsze ubarwienie nowego podgatunku pozwala sobie radzić z takimi warunkami).
Duet biologów opisał nowy podgatunek z wewnętrznego basenu Golfo Dulce, bazując na danych zebranych w latach 2010-17 dla 154 okazów (123 żyjących na wolności i 31 muzealnych). H. platurus xanthos jest mniejszy od H. platurus i niemal całkowicie żółty.
Amerykanie podkreślają, że biorąc pod uwagę, iloma cechami różnią się pęz dwubarwny i H. platurus xanthos, może się okazać, że de facto mamy do czynienia z dwoma gatunkami.
Bessesen i Galbreath apelują, by podjąć kroki w kierunku ochrony nowego podgatunku. Zasięg jego występowania to zaledwie 320 km2, w dodatku znajduje się na niechronionym obecnie obszarze. Wężowi może grozić wyginięcie, zwłaszcza że piękna żółta barwa wabi odławiaczy. Poza tym H. platurus xanthos już teraz żyje w górnych rejestrach tolerancji temperaturowej, przez co jest szczególnie podatny na ocieplenie klimatu.
Komentarze (13)
Sławko, 1 sierpnia 2017, 10:36
Sprawdziłem. Są takie zwierzęta jak pęzy. Tylko nie wiem, czy tak nazywa się wszystkie węże morskie, czy tylko pewne podgatunki? Nie mam za bardzo teraz czasu drążyć ten temat.
Gość Astro, 1 sierpnia 2017, 10:50
https://pl.wikipedia.org/wiki/P%C4%99z_dwubarwny
+
https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C4%99%C5%BCe_morskie
Jajcenty, 1 sierpnia 2017, 11:18
A dlaczego nie pęze? Nie pytam złośliwie - nie znalazłem odmiany.
BTW w słowniku przeglądarki nie ma słowa pęz.
Zachwyciło mnie "żerowanie oportunistyczne", piękny eufemizm na określenie skrajnego lenistwa. Nic nie robi tylko wisi głową w dół, nawet temperaturę reguluje pasywnie. Nic dziwnego, że zagrożony
Gość Astro, 1 sierpnia 2017, 11:34
Może pęzowie?
Postawiłbym jednak na pęzy. WhizzKid, może jakaś prosty argument?
Odnoszę wrażenie, że mamy wiele wspólnych genów, ale na zagrożonych nie wyglądamy.
Jajcenty, 1 sierpnia 2017, 14:12
Bo my ewolucyjnie wytworzyliśmy system zasiłków. Ale temperaturę to jednak aktywnie regulujemy. Tak nam się spodobało, że całemu globu () podnieśliśmy i oportunista pęz nie nadążył.
Sławko, 1 sierpnia 2017, 20:23
Astro. Wikipedię to ja znam i pierwsze swoje kliki skierowałem właśnie tam. Ale dzięki za te linki, może ktoś skorzysta.
Co do odmiany, to przydał by się tu jakiś "Miodek" (wielki szacunek Panie Profesorze). Ale wydaje mi się, że stosowanie tu analogii typu "wąż, węże" nie zadziała. Zauważcie, że w słowie węże zmienia się także samogłoska z "ą" na "ę". Tu zaś mamy "pęz", więc będą "pęzy", bo chyba raczej nie "pąze", ani nie "pęze".
Ostatnie dwa słowa "pąze" i "pęze" mój słownik w Fedorze podkreśla mi czerwonym wężykiem , a słowo "pęzy" akceptuje
darekp, 1 sierpnia 2017, 20:57
Coś jednak daje się znaleźć: https://sjp.pl/p%C4%99z
Po rozwinięciu słowa (strzałka w dół) wyświetla się też odmiana.
Gość Astro, 2 sierpnia 2017, 08:31
Jak zacytowałem, jest tam właśnie odpowiedź na Twoje pytanie. Nie wszystkie węże morskie to pęże.
Darku, dzięki.
Mikamala001, 2 sierpnia 2017, 09:54
Nie umiem sobie tego nawet wyobrazic
Gość Astro, 2 sierpnia 2017, 14:14
Jajcenty. Muszę przyznać, że żałuję, iż reguluję (całkiem niechcący) ciepłotę ciała. Właściwie też wiszę głową w dół w wannie. Pełnej oczywiście zimnej wody…
Jajcenty, 2 sierpnia 2017, 15:20
No jak się używa duckduckgo to jest trudniej czasami uważa, że francuskie wyniki są dla mnie najlepsze. Przyznam też, że nie miałem czasu i się nie przyłożyłem.
Ciekawe, A wytrzymasz do Świąt? No wiesz, szansa na rybkę w wannie wzrasta dopiero gdzieś w grudniu. Schudniesz, zmarniejesz i wyjdzie na to oportunistyczne żerowanie jest strasznie energochłonne.
darekp, 2 sierpnia 2017, 15:27
Ja tę stronę znam nie dzięki Google, ale dzięki pogrywaniu od czasu do czasu w Literaki Ale rzeczywiście, SJP jest drugi na liście wyników wyszukiwania, gdy wpisać "pęz". Wygląda na to, że jednak idealizm Astro w sprawie otwartości kodu nie zawsze się sprawdza - zamkniętoźródłowa wyszukiwarka lepiej sobie radzi od częściowo otwartoźródłowej alternatywy
Gość Astro, 2 sierpnia 2017, 16:29
Do Assumptio Beatissimae Mariae Virginis in caelum z pewnością. Nie wiem, czy woda wytrzyma.
Wychynąłem właśnie na papierosa – takie phuuuu żarem po oczach – a tu motylki (bielinki) się pier… gonią. Ciężko być jednak stałocieplnym…
Może i by się przydało. Spalić te zbędne złogi i z radością spojrzeć w lustro…
No u mnie wiki, sjp, pwn…
Wiesz chyba od czego zależy kolejność na liście.
Ed. Wie ktoś może, co robi pani Magda G.? Zaczął się już sezon na kryla?
To zależy, czego szukasz. Wpisz "d*pa". Na szóstej pozycji z google masz już allegro.
Na duckduckgo na szóstej pozycji: d*pa - definicja, synonimy, przykłady użycia. W końcu: kto co lubi.