Nie samym węchem pies rozpoznaje
Uczeni dowiedli, że psy należą do tych zwierząt, które potrafią na podstawie zdjęcia rozpoznać innego przedstawiciela swojego gatunku. Podobne zdolności mają np. rezusy, owce, krowy, niektóre ptaki czy bezkręgowce. W przypadku psów jest to osiągnięcie tym bardziej imponujące, że są najbardziej zróżnicowanymi pod względem cech fizycznych zwierzętami na Ziemi. Znajdziemy wśród nich zarówno 100-kilogramowe mastify, jak i 1-kilogramową chihuahuę. Olbrzymia liczba różnych rodzajów włosów, umaszczenia, kształtu ogona, uszu czy koloru oczu nie ułatwiają zadania. Mimo to psy potrafią odróżnić psa od innego zwierzęcia tylko na podstawie bodźców wzrokowych.
Badania nad zdolnością psów do odróżnienia innych przedstawicieli swojego gatunku prowadzono już przed dwoma laty, jednak wówczas użyto niewielkiego zestawu zdjęć. Tym razem Dominique Autier-Deriat z Narodowej Szkoły Weterynarii w Lyonie postanowił przeprowadzić szeroko zakrojone testy. Wykorzystał w nich 9 psów oraz 3000 zdjęć głów psów rasowych i nierasowych, a także 3000 zdjęć głów innych zwierząt oraz człowieka. Wszystkie fotografie przedstawiano na jednorodnym niebieskim tle, wszystkie głowy przeskalowano tak, by zajmowały 70% tła. Zdjęcia były wykonywane zarówno en-face, z profilu jak i z lekko przekrzywioną głową.
Każdy z badanych psów siedział przed dwoma ekranami, na których jednocześnie pokazywały się losowo wybrane zdjęcia. Po wyświetleniu fotografii zadaniem psa było podejście i dotknięcie łapą tego ekranu, na którym widniało zdjęcia psa. Gdy wskazanie było prawidłowe, pies otrzymywał nagrodę.
Najpierw badane zwierzęta poddano treningowi, z którego dowiedziały się, że ich zadaniem jest wskazywanie zdjęć psów. Po treningu, w ramach właściwych badań, każdy pies miał do czynienia ze 144 parami zdjęć, w których żadne zdjęcie się nie powtarzało. Zwierzęta świetnie poradziły sobie z zadaniem.
Eksperyment potwierdza olbrzymie zdolności społeczne psów. Mimo, że ich najważniejszym zmysłem jest węch, dzięki tysiącom lat wspólnego życia z człowiekiem psy rozwinęły zdolność do rozpoznawania twarzy. Ta przydatna umiejętność pomaga im domyślić się, czego oczekuje właściciel, rozpoznać nastrój czy odczytać na czym skupia się jego uwaga. Pokazuje też, że mimo sięgającej wiele tysięcy lat wspólnej historii psy zachowały swoją biologiczną odrębność, co pozwala im na odróżnienie przedstawicieli swojego gatunku.
Wielką niewiadomą pozostają mechanizmy, jakie zwierzęta wykorzystują, by na podstawie fotografii rozpoznać innego psa. Warto też podkreślić, że badanym zwierzętom nie pokazywano zdjęć wilków i lisów.
Komentarze (1)
Teresa Ewa Leśniak, 19 lutego 2013, 08:37
Przed laty, kiedy jeszcze miałam telewizor, moje psy szczególnie lubiły ogladać programy z udziałem innych psów. Lubiły też popatrzeć na mecze piłki nożnej. Pozdrawiam twórców i użytkowników Kopalni Wiedzy Teresa