Psy chronią dzikie koty

| Nauki przyrodnicze
Jan Erkamp

Psy stróżujące pomagają chronić zagrożone gatunki. Do takich wniosków doszli naukowcy z University of Kent, którzy badali rolę, jaką na południu Afryki odgrywają psy chroniące stada przed gepardami czy lampartami. Chroniąc zwierzęta hodowlane zmniejszają liczbę konfliktów pomiędzy ludźmi a dzikimi drapieżnikami.

Przeprowadzone badania wykazały, że na farmach, na których pracowały psy, liczba zwierząt zabitych przez dzikie koty jest o 91% mniejsza niż na farmach, których psy nie pilnują. Dzięki temu każdy farmer zaoszczędził rocznie ponad 3000 dolarów.
Naukowcy zbadali również stosunek farmerów posiadających psy do gepardów przebywających na ich terenie. Okazało się, że farmerzy tacy są znacznie bardziej tolerancyjni dla dzikich kotów i znacznie rzadziej na nie polują.

Nikki Rust z Durrell Institute of Conservation and Ecology (DICE), stwierdziła, że to pierwsze badania, które wykazały, że psy stróżujące w Południowej Afryce skutecznie chronią stada przed atakami drapieżników, zarówno tak dużych jak lamparty, jak i tak małych jak szakale. Profesor Douglas Macmillan z DICE dodaje, że jednym z największych zagrożeń dla dużych drapieżników są farmerzy, którzy zabijają je z zemsty. Badania wykazały, że dzięki odpowiednio przszkolonym psom można uniknąć strat w zwierzętach hodowlanych. Jestem przekonany, że wykorzystanie psów zwiększyłoby szanse przeżycia dużych drapieżników na całym świecie.

pies lampart gepard stado hodowla farmer