Psi eliksir młodości

| Zdrowie/uroda
KopalniaWiedzy.pl

Poziom aktywności fizycznej ludzi powyżej 65. r.ż., którzy mają psy, jest taki, jak u osób 10 lat młodszych.

Dobrze wiadomo, że u starszych ludzi posiadanie psa może pomóc w walce z osamotnieniem i depresją, ale słabo zbadanym obszarem jest to, jak fakt ten wpływa na poziom aktywności fizycznej seniorów - opowiada dr Zhiqiang Feng z University of St Andrews. Nasze wyniki pokazują, że w grupie 65+ posiadanie czworonoga wiąże się ze zwiększonym poziomem aktywności fizycznej. Średnio właściciele psów są o 12% bardziej aktywni niż rówieśnicy niemający psów.

Naukowcy monitorowali aktywność 547 seniorów (średnia wieku wynosiła 79 lat). Wśród badanych 9% miało psa, a w grupie tej 75% wychodziło z nim na spacer. Ochotników proszono o noszenie przez tydzień przyspieszeniomierza. Okazało się, że właściciele psów byli bardziej aktywni, a poziom ich aktywności stanowił odpowiednik natężenia ruchu osób 10 lat młodszych. Co istotne, długość spaceru nie miała wpływu na korzystne oddziaływanie przechadzki, a przeciętnie właściciele czworonogów wykazywali niższy poziom lęku i depresji.

Nasze rezultaty sugerują, że posiadania psa może motywować do aktywności i pozwala seniorom przezwyciężać potencjalne bariery, np. brak społecznego wsparcia, brzydką pogodę czy obawy o bezpieczeństwo.

Feng proponuje, by dla starszych osób niemających własnych pupili zorganizować wypożyczanie psów i grupy spacerowe. Tam, gdzie nie jest to możliwe, warto by pomyśleć o odtwarzaniu pewnych aspektów relacji człowiek-pies dzięki połączeniu specjalnych urządzeń "zaczepiających" i mediów społecznościowych. Trzeba jednak przeprowadzić kolejne badania, by sprawdzić, czy starsi ludzie są otwarci [na taką perspektywę] i czy są w stanie posługiwać się nowoczesnymi technologiami.

pies senior poziom aktywność fizyczna dr Zhiqiang Feng