Psy rozpoznają znajome twarze na zdjęciach

| Nauki przyrodnicze
Sanni Somppi, University of Helsinki

Dotąd sądzono, że zdolność całościowego rozpoznawania cech twarzy (czyli twarzy jako takiej) jest typowa tylko dla ludzi, ewentualnie dla naczelnych. Tymczasem okazuje się, że psy rozpoznają znajome twarze na zdjęciach.

Co ciekawe, choć wiadomo, że twarze i kontakt wzrokowy są ważne we wzajemnej komunikacji psów i ludzi, naukowcy z Uniwersytetu Helsińskiego jako pierwsi analizowali rozpoznawanie fizjonomii przez psy za pomocą śledzenia ruchów gałek ocznych.

Zazwyczaj zdolność rozróżniania osób przez zwierzęta testuje się, ucząc czworonogi rozróżniania zdjęć znajomych i obcych jednostek. Prof. Outi Vainio postanowiła jednak zbadać spontaniczne zachowania psów: oceniał, czy osobniki nietrenowane w rozpoznawaniu twarzy w ogóle widzą na zdjęciach twarze i czy naturalnie inaczej patrzą na znane i nieznane fizjonomie.

Psy uczono spokojnego leżenia i samodzielnego wykonywania zadania. Wydawało się to dla nich nagradzające, bo bardzo chętnie brały udział w eksperymencie.

Ruchy gałek ocznych uczestników studium śledzono podczas oglądania zdjęć znajomych ludzi i psów (np. właściciela i innego psa z rodziny). Później porównywano je z ruchami oczu przy oglądaniu zdjęć obcych ludzi i psów.

Za każdym razem (w obu rozważanych scenariuszach) psy patrzyły dłużej na pysk psa niż na ludzką twarz. Wcześniejsze badania grupy tej samej pani naukowiec również wykazały, że psy wolą patrzeć na pyski przedstawicieli tego samego gatunku niż na ludzkie fizjonomie.

Jeśli chodzi o podejście do ludzi, czworonogi dłużej patrzyły na twarze znanych osób niż na zdjęcia obcych; wygląda więc na to, że dokładniej je skanowały.

Gdy psom pokazano zdjęcia odwrócone do góry nogami, przyglądały się im tak samo długo jak fotografiom w typowej pozycji, lecz w przypadku tych drugich, podobnie jak ludzie, więcej spoglądały na rejon oczu.

By uwzględnić ewentualny wpływ warunków życia i doświadczeń na zachowanie skanujące, Finowie porównali grupę psów żyjących w domu (23) z psami mieszkającymi w budzie (8). Wszystkie wolały pyski psów i wykazywały duże zainteresowanie strefą oczu, co oznacza, że identyfikowały obiekty jako twarze.

pies twarz rozpoznawać znajoma zdjęcie Outi Vainio