Tłuszczowy dowód na wykorzystanie krzemiennych narzędzi

| Humanistyka
American Friends of Tel Aviv University (AFTAU)

Izraelscy archeolodzy odkryli na stanowisku w kamieniołomie Revadim pocięte żebro słonia leśnego (Palaeoloxodon antiquus) sprzed 500 tys. oraz kamienne narzędzia ze śladami tłuszczu. Stanowi to pierwszy bezpośredni dowód, że pięściaki i skrobaki rzeczywiście służyły do sprawiania padliny i wnętrzności.

Mamy do czynienia z trzyczęściową układanką. Rozrost ludzkiego mózgu skutkował zwrotem w kierunku spożycia mięsa oraz rozwojem zdolności do stworzenia zaawansowanej technologii, która pozwalała zaspokoić nowe [zwiększone] potrzeby biologiczne. Rozłupywanie skał, żeby sprawiać i ciąć mięso, stanowi kluczowy biologiczny i kulturowy krok [w historii ludzkości] - wyjaśnia prof. Ran Barkai z Uniwersytetu w Tel Awiwie.

W kamieniołomie w Revadim znaleziono żebro słonia z nacięciami, a także krzemienne pięściaki i skrobaki. Naukowcy przeprowadzili badania zniszczeń mikroskopowych powierzchni i krawędzi (miały one pozwolić wyodrębnić funkcję narzędzi) oraz spektroskopię fourierowską resztek. Sygnatury widma tych ostatnich wskazywały na obecność mas tłuszczowo-woskowych (adipocera), powstałych w wyniku pośmiertnej saponifikacji.

Dotąd archeolodzy, którzy nie dysponują wehikułem do podróży w czasie, byli jedynie w stanie zasugerować scenariusze dot. wykorzystania i funkcji takich narzędzi. Ma sens, że służyły one do rozcinania padliny, ale nim zdobyto dowody, twierdzenie to pozostawało jedynie teorią.

Prehistoryczne hominidy wykorzystywały wszystkie części zwierzęcia. W przypadku masywnego słonia potrzebne były oba narzędzia [pięściaki do rozłupywania kości i skrobaki do oddzielania sierści i tłuszczu od mięsa]. Wiedza nt. ich wykonania była niezwykle cenna i przekazywano ją z pokolenia na pokolenie, ponieważ narzędzia wytwarzano w ten sam sposób na dużych obszarach przez setki tysięcy lat.

pięściaki skrobaki słoń leśny Palaeoloxodon antiquus żebro narzędzia funkcja tłuszcz saponifikacja Revadim Ran Barkai