Piramidy egipskie odlano z betonu
Przez lata uważano, że piramidy egipskie zbudowano z wyciosanych w kamieniu olbrzymich bloków, które następnie niewolnicy i inni budowniczowie wciągali po rampach i układali jeden na drugim. Dwadzieścia lat temu Joseph Davidovits, dyrektor Instytutu Geopolimerów w St. Quentin, stwierdził jednak, że bloki są wykonane z pewnego rodzaju betonu, w skład którego weszły, m.in.: wapień, glina, wapno oraz woda.
Jeśli piramidy rzeczywiście zostały odlane, ktoś w dzisiejszych czasach powinien udowodnić to bez żadnych wątpliwości, pracując kilka godzin z mikroskopem elektronowym — skomentował Michel Barsoum, urodzony w Egipcie profesor Wydziału Inżynierii i Materiałoznawstwa Dexel University.
Zdobywanie dowodu zajęło mu trochę więcej czasu niż kilka godzin. Po 1,5 roku badań i zastosowaniu elektronowego mikroskopu skaningowego jego zespół stwierdził, że drobne fragmenty pobrane z zewnętrznej i wewnętrznej części bloku są rzeczywiście zastygłą masą zawierającą wapień.
Materiałem wiążącym wapienny cement był albo dwutlenek krzemu, albo minerał krzemowy obfitujący w wapń oraz magnez. W jednej z próbek odnaleziono sfery z dwutlenku krzemu. Bloki są dużo wilgotniejsze niż wapień spotykany w okolicach Gizy. Poza tym mają one strukturę amorficzną, co oznacza, że atomy rozmieszczone są w sposób nieregularny, a skała osadowa powstająca w sposób naturalny jest zazwyczaj skrystalizowana.
Bloki nie mogły być w żaden sposób wyciosane ze skały. To wyjaśniłoby kilka, choć nadal nie wszystkie, spornych kwestii. Po pierwsze, jak to się stało, że poszczególne elementy budowli są tak doskonale do siebie dopasowane, że nie udałoby się między nie wcisnąć nawet włosa. Po drugie, skoro bloki wykuwano, czemu w okolicach Gizy nie odnaleziono ani jednego miedzianego dłuta. Co oczywiste, nie można było natrafić na narzędzia żelazne, bo ten metal Egipcjanie poznali dość późno. Można by też wykluczyć konieczność zastosowania technik nieznanych we współczesnych czasach czy pomoc kosmitów, by udało się wynieść skały wieńczące szczyty piramid.
Niektórzy eksperci uważają, że beton egipski był materiałem bardziej ekologicznym od betonu stosowanego obecnie. Jego trwałość została sprawdzona przez historię, a koszt wytworzenia także bije na głowę inne znane metody budowlane. Tak więc w przyszłości będzie się można najprawdopodobniej pochwalić domkiem wybudowanym w technologii staroegipskiej...
Komentarze (12)
dziobas, 19 maja 2007, 22:39
Przeciez o tym ze to beton pisal juz Daniken.
feedel, 20 maja 2007, 13:33
Dziwne, że zaczęli to badać względnie tak niedawno.
Maat, 20 maja 2007, 17:48
No... zawsze twierdziłam, że Egipt to jedna z najwspanialszych cywilizacji i może wcale Atlantydy nie trzeba szukać na oceanie. Co do tego jednak miałabym dość spore wątpliwości, lepiej poczekać aż jeszcze ktos to zbada, bo takie nowinki pochodzące z jednego źródła nie są dla mnie pewne. Poza tym po co w takim razie kamieniołomy i ślady ich użytkowania? A może to z nich pobierano surowiec do dalszej produkcji betonu? Zastanawiam się co o tym sądzi egipski archeolog Zahi Hawass. On zwykle jest sceptykiem a dla mnie największym autorytetem w dziedzinie egiptologii. Co do ekologiczności betonu egipskiego, to nie mam żadnych wątpliwości. Żadna cywilizacja tak jak nasza nie potrafi niszczyć matki Ziemi.
waldi888231200, 4 listopada 2007, 23:59
No i okazuje się że technologia już była kiedyś pozostaje pytanie po co zbudowano. To musiało być ważne bo obiekt jest potężny. 8)
Maat, 1 grudnia 2007, 15:37
Jeśli mówić o Wielkiej Piramidzie to moim zdaniem nie chodziło o pochówek ani też o kosmitów tylko o jakieś rytuały. Pozostałe - wiadomo - były grobowcami, które jednak nie sprawdziły się i zastąpiono je Doliną Królów.
dirtymesucker, 1 grudnia 2007, 16:02
pan hawass jest największym manipulatorem egipskim i był zamieszany w aferę dotyczącą grabieży jego teorie nie trzymają sie kupy więc autorytetem to on raczej nie jest w tej dziedzinie. a co do piramid istnieje nawet firma francuska (bodajże) która produkuje beton wg egipskiego przepisu
Maat, 1 grudnia 2007, 17:46
mi sie też coś teraz kupy nie trzyma ;| skoro dopiero niedawno odkryto, że Egipcjanie mieli beton to jak Francuzi mieliby go już wykorzystywać?
dirtymesucker, 1 grudnia 2007, 18:37
bo to żadna nowość tylko szanowni egiptolodzy lubią trzymać informacje pod kluczem ale wkońcu: ile można?
And41x1, 14 czerwca 2016, 00:16
..A może przeszłość i przyszłość, ufoludki i bóstwa, szczyt rozwoju technologii i początek życia, to wszystko nasza cywilizacja, w jakimś cyklu...
Film z tendencyjną narracją, ale wątpliwości wyjaśnienia, warte wymiany poglądów..
Czy piramidy i sfinks, są pozostawioną przez przodków wskazówką, że cywilizacja i życie na ziemi, podlega regularnemu cyklowi?.. Może legenda Arki Noego, to naturalnie zniekształcony przekaz, mówiący o banku genów...
- https://www.youtube.com/watch?v=BWtrqC-6z3I
Polecam też fabularny - Interstellar
pogo, 14 czerwca 2016, 08:50
@@And41x1,
mzp, 21 grudnia 2019, 10:58
Aktualnie wciąż temat bardzo żywy i bada się różne aspekty geopolimerów
ponieważ produkcja cementu generuje ogromne ilości CO2 aktualnie ok 7% CO2 pochodzi własnie z produkcji cementu
https://www.bbc.com/news/science-environment-46455844
https://pl.wikipedia.org/wiki/Geopolimer
Moderator powinien dostać złotą odznakę ignoranta
wilk, 26 grudnia 2019, 18:59
@mzp nie zrozumiałeś pogo (zapewne) chodziło o to, że And41x1 odkopał po 9 latach temat, bez wnoszenia czegoś nowego do dyskusji, dodając jedynie film z „żółtymi napisami”. Ty w sumie też odkopujesz po trzech kolejnych latach, ale dzięki za linki. :)