Piwo, które zmniejsza prawdopodobieństwo kaca

| Ciekawostki
IJsendoorn, CC

Amsterdamski browar De Prael twierdzi, że tamtejszym specjalistom udało się uwarzyć piwo w typie pilznera, które zawiera składniki zmniejszające prawdopodobieństwo kaca.

Jak wyjaśnia właściciel browaru Thomas Gesink, jego zespół szukał składników przeciwkacowych, które nie wpływałyby na smak piwa. Szczegółów przepisu, oczywiście, nie zdradzono, ale wiadomo, że 4,5% napój zawiera m.in. witaminę B12. Do piwa dodano też mającą zapobiec odwodnieniu sól morską. Poza tym pomyślano o imbirze, który ogranicza mdłości.

Klienci dobrze oceniają smak antykacowego trunku: Jest słodowe, wspaniałe. Różni się od zwykłego piwa lagerowego - ma o wiele więcej charakteru.

Gesink dodaje, że ponieważ piwo nadal zawiera alkohol, to przy zbyt dużych jego ilościach żadne dobroczynne składniki nie pomogą - kac i tak się pojawi.

Część ekspertów nie wierzy w postulowane właściwości napoju. Dr Joris Verster z Instytutu Nauk Farmaceutycznych w Utrechcie (szef Grupy Badania Kaca) uważa, że to zwykła sztuczka marketingowa: To sztuczka marketingowa. Nie ma naukowych dowodów, że te składniki zapobiegają kacowi albo go zmniejszają. Jedyne piwo, które naprawdę zapobiega kacowi, jest już w sklepach: to piwo bezalkoholowe.

Na razie piwo można kupić tylko w browarze De Prael w Amsterdamie.

piwo kac browar Amsterdam De Prael Thomas Gesink