Zdrowsze plemniki = dłuższe życie
Mężczyźni, których plemniki są zdrowsze, żyją dłużej. Nieważne, czemu się przyglądamy. Ryzyko zgonu spada, jeśli sperma jest lepszej jakości – przekonuje dr Tina Kold Jensen z Uniwersytetu Południowej Danii w Odense (American Journal of Epidemiology).
Naukowcy zbadali ponad 40 tys. mężczyzn w wieku do 40 lat. Uważają, że właściciele plemników niższej jakości powinni się zbadać pod kątem innych chorób, zwłaszcza nowotworów jąder.
Jako że zjawisko męskiej niepłodności nasila się mniej więcej od półwiecza, Duńczycy sugerują, że powodem może być nieprawidłowy rozwój narządów płciowych w łonie matki. Ta sama hipoteza źródeł płodowych wyjaśnia także choroby starszego wieku, np. cukrzycę czy problemy z sercem.
Chcąc sprawdzić, czy jakość spermy da się powiązać z zapadalnością na choroby czy śmiertelnością, naukowcy przyglądali się przypadkom mężczyzn skierowanych do Kopenhaskiego Laboratorium Badania Spermy w latach 1963-2001. Ich losy śledzono do końca 2001 r. lub do momentu zgonu. Ograniczono się do 43277 panów ze zdolnymi do życia plemnikami w ejakulacie.
Okazało się, że wzrost liczby plemników w spermie oznaczał wzrost długości życia. Duńska ekipa stwierdziła, że mężczyźni z 40 mln plemników na milimetr sześcienny o 40% rzadziej umierali w czasie trwania studium niż panowie, u których w ml występowało poniżej 10 mln gamet.
Długość życia rosła również w miarę powiększania się odsetka ruchliwych plemników i wraz z liczbą gamet o prawidłowej budowie anatomicznej. Z tego powodu ryzyko zgonu mężczyzn, u których etykietę "normalne" przypisywano co najmniej 75% plemników, było o 54% niższe niż mężczyzn, u których znamiona prawidłowości stwierdzano u mniej niż 25% gamet.
Duńczycy zauważyli, że mężczyźni, którzy mieli dzieci, żyli dłużej od osób bezpotomnych. Potwierdza to wnioski wypływające z innych badań, że ludzie płodni są bardziej długowieczni. Wzrost długości życia odnotowywano u wszystkich mężczyzn ze zdrowszymi plemnikami: zarówno u "dzieciatych", jak i u bezdzietnych. Oznacza to, że mamy do czynienia z dwoma czynnikami, które niezależnie wpływają na długość życia.
Wysoka jakość nasienia może być markerem dobrego ogólnego stanu zdrowia, zwiększającego szanse przeżycia. Zmniejsza ona ryzyko wystąpienia wielu chorób, w tym nowotworów, chorób układu pokarmowego i oddechowego.
Komentarze (7)
Zerivael, 6 sierpnia 2009, 15:27
hehe, dojdzie jeszcze do tego, że idąc na badania kontrolne trzeba będzie jeszcze na miejscu spermę oddać do analizy
może od razu połączą to z bankiem nasienia?
przemo, 6 sierpnia 2009, 20:01
Nie sadzicie, ze teza jest odwrotna? Zdrowszy facet -> lepsza jakosc plemnikow? Ktos tu chyba cos zamieszal. A moze tylko mnie sie tak wydaje?
KarmazynowyMściciel, 6 sierpnia 2009, 20:05
Zapewne masz rację. Nie tyle zwiększa szansę przeżycia itp. co ją oznacza jako większą. Jeśli byłoby odwrotnie, byłaby to bardzo silna przesłanka za negacją tezy "genu samolubnego" i afirmacją możliwości doboru grupowego.
Właściwie byłby to dowód na istnienie takiego doboru, chyba, że uznalibyśmy, iż wadliwa sperma jest po prostu szkodliwa dla organizmu. Jeśli bowiem stan organizmu nie wpływa na jakość spermy, jakość spermy nie wpływa na stan organizmu (nie pogarsza go), a przynajmniej nie ma jakiejś przygodnej konieczności, ażeby tak było ie. istnieje jakiś podejrzany (niewytłumaczalny, niekonieczny, możliwy do uniknięcia, nadmiarowy) mechanizm, który wiedzie od słabej spermy do większej śmiertelności, to byłaby to niezwykle silna przesłanka za doborem grupowym.
thibris, 7 sierpnia 2009, 09:43
Już widzę te wróżki, które z herbacianych fusów przerzucają się na inne![:P](https://forum.kopalniawiedzy.pl/uploads/emoticons/default_tongue.png)
wilk, 7 sierpnia 2009, 14:18
Hmm, to miałoby sens. Pomijając urazy mechaniczne czy nabyte choroby (choć podatność, to czasem też słabsze możliwości obronne), to organizm podatny genetycznie na jakieś choroby i zmiany w jakiś sposób może stara się ograniczyć szansę na przekazanie tych słabości potomstwu.
waldi888231200, 10 sierpnia 2009, 10:01
A co to znaczy ''zdrowszy plemnik" ?? przecież to dopiero po zapłodnieniu wychodzi (tak naprawdę jeśli dziecko jest zdrowe , uśmiechnięte, ruchliwe, ciekawskie, zaradne, kochające - to można powiedzieć że plemnik był zdrowy i komórka jajowa właściwa)
wilk, 10 sierpnia 2009, 10:50
Zapewne taki, który jest odpowiednio ruchliwy, nie ma dwóch witek czy jakichś innych wyraźnych defektów.