Czas rozpoczęcia karmienia pokarmami stałymi wpływa na ryzyko cukrzycy typu 1.

| Zdrowie/uroda
Bridget Coila (storyvillegirl), CC

Niemowlęta, którym zaczyna się podawać pokarmy stałe przed 4. i po 6. miesiącu życia, są bardziej zagrożone cukrzycą typu 1.

Naukowcy z Uniwersytetu Kolorado w Denver odkryli także, że ryzyko cukrzycy spada, gdy wprowadzając do diety pokarmy stałe, zwłaszcza jęczmień bądź pszenicę, matka nadal karmi dziecko piersią.

U dzieci, którym zaczęto podawać pokarmy stałe przed 4. miesiącem życia, ryzyko rozwoju cukrzycy typu 1. jest niemal 2-krotnie wyższe niż u maluchów, które zaczęły je spożywać dopiero w 4. bądź 5. m.ż. - opowiada dr Jill Norris.

Naukowcy przyglądali się dzieciom ze stanu Kolorado z grupy podwyższonego genetycznego ryzyka cukrzycy typu 1. Odnotowywano, kiedy w diecie pojawiały się pokarmy stałe, jaki był ich skład i czy dziecko zachorowało na cukrzycę.

Zespół zauważył, że zagrożenie cukrzycą typu 1. może być wyższe u dzieci jedzących pierwsze owoce przed 4. m.ż. Sprawy wydają się wyglądać podobnie w przypadku maluchów karmionych pierwszymi posiłkami z ryżu lub owsa po 6. m.ż. Norris podkreśla, że zagadnienia te wymagają dogłębniejszego zbadania.

pokarmy stałe niemowlę dziecko cukrzyca typu 1. ryzyko zagrożenie Jill Norris