Odkryto sygnał świadczący o rozpoczynającym się porodzie

| Medycyna
Arwen Abendstern, CC

Amerykańscy naukowcy odkryli w wodach płodowych sygnał komórkowy, który pokazuje, że kobieta zaczyna rodzić.

Sprawdzaliśmy, czy obecność starzejących się telomerów w wodach płodowych wiąże się ze statusem porodu, wiemy bowiem, że w miarę trwania ciąży telomery się skracają - opowiada prof. Ramkumar Menon z The University of Texas Medical Branch w Galveston.

Naukowcy wykorzystali próbki wód płodowych z Nashville Birth Cohort Biobank; 50 pochodziło od rodzących, a 51 od kobiet w ciąży, które jeszcze nie zaczęły rodzić. Zespół dysponował danymi demograficznymi z wywiadu oraz informacjami z dokumentacji medycznej. Po porodzie w terminie zbadano także błony płodowe.

Rozpoczęliśmy studium, podejrzewając, że starzejące się komórki powodują stres oksydacyjny błon płodowych, co skutkuje stanem zapalnym łożyska. Wiemy z wcześniejszych badań, że zapalenie może zmienić równowagę matczynych hormonów w macicy, wyzwalając akcję porodową.

W ramach eksperymentów uczeni posłużyli się replikami telomerów z wód płodowych i przeprowadzili analizy komórkowe. Okazało się, że u rodzących było więcej fragmentów telomerów niż u nierodzących ciężarnych.

Koniec końców ekipa Menona uważa, że gdy płód rozwija się i zbliża do terminu porodu, łożysko i powiązane tkanki starzeją się wskutek fragmentacji i utraty telomerów. Fragmenty telomerów nasilają zapalenie sterylne (nieinfekcyjne), sygnalizując dojrzałość płodu i uruchamiając poród.

Lepiej rozumiejąc szlaki aktywowane przez fragmenty telomerów oraz ich przyczynek do starzenia błon płodowych, możemy spróbować zaprojektować skuteczniejsze metody oceny porodu, w tym np. porodu przedwczesnego, oraz interwencji, m.in. w celu indukcji bądź zatrzymania porodu.

poród fragmenty starzejące się telomery sterylne zapalenie wody płodowe błony płodowe stres oksydacyjny Ramkumar Menon