Trenować na czczo czy po posiłku - oto jest pytanie (już ze znaną odpowiedzią)

| Zdrowie/uroda
naama (Naama ym), CC

Naukowcy z Uniwersytetu w Bath jako pierwsi sprawdzali, jak jedzenie lub post przed treningiem wpływają na ekspresję genów w tkance tłuszczowej w reakcji na ćwiczenia.

Brytyjczycy badali grupę mężczyzn z nadwagą. Mieli oni maszerować przez godzinę na poziomie 60% pułapu tlenowego (VO2max). Raz odbywało się to na czczo, a innym razem 2 godziny po spożyciu bogatego w węglowodany śniadania.

Po jedzeniu/poście i po ćwiczeniach naukowcy pobierali próbki krwi. Bezpośrednio po marszu i godzinę po ćwiczeniach pobierano także próbki tkanki tłuszczowej.

Autorzy publikacji z American Journal of Physiology - Endocrinology And Metabolism zauważyli, że ekspresja genów tkanki tłuszczowej w obu próbach znacznie się różniła. Ekspresja PDK4 i HSL wzrastała, gdy mężczyźni ćwiczyli o pustym żołądku i spadała, gdy jedli przed treningiem.

Wzrost aktywności PDK4 wskazuje, że do zasilania metabolizmu zamiast węglowodanów z ostatniego posiłku wykorzystany został zmagazynowany tłuszcz. Ekspresja HSL przeważnie wzrasta, gdy energia zmagazynowana w tkance tłuszczowej jest używania do wspierania zwiększonej aktywności, np. podczas ćwiczeń.

Uzyskane wyniki stanowią poparcie dla tezy, że tkanka tłuszczowa często staje przed sprzecznymi wyzwaniami - wyjaśnia Dylan Thompson. Po jedzeniu jest zajęta reakcją na posiłek, więc ćwiczenia w tym momencie nie stymulują tych samych korzystnych zmian. Oznacza to, że trening na czczo może wywoływać korzystniejsze zmiany w tkance tłuszczowej, a to z kolei sprzyja zdrowiu w dłuższej perspektywie czasowej.

posiłek na czczo trening aktywność tkanka tłuszczowa ekspresja genowa PDK4 HSL Dylan Thompson