Wbijanie gwoździ świadczy o płci
Okazuje się, że różnice pomiędzy płciami są widoczne w najmniej spodziewanych dziedzinach. Uczeni zauważyli, że kobiety i mężczyźni różnią się zdolnościami do... trafienia młotkiem we wbijany gwóźdź. Wbrew temu, co mogło pomyśleć sobie wielu panów, nie jest tak, że to kobiety mają problemy z trafieniem. Wszystko zależy od warunków oświetleniowych.
Podczas eksperymentów w laboratorium badani mieli uderzać młotkiem w płytę, na której były narysowane różnej wielkości punkty symbolizujące główki gwoździ. Okazało się, że w dobrych warunkach oświetleniowych kobiety trafiają około 10% częściej, niż mężczyźni. Natomiast w złych warunkach - panowie są o 25% lepsi od pań.
Naukowcom nasunęła się teoria, że różnica wynika z tego, iż panowie zwracają większą uwagę na siłę uderzenia, a panie na precyzję. Gdyby jednak tak było, kobiety w każdych warunkach byłyby lepsze od mężczyzn. Duncan Irschick z University of Massachusetts, ma własną teorię. Kobiety i mężczyźni różnią się zdolnościach do postrzegania obiektów w różnych warunkach oświetleniowych, a to z kolei wpływa na ich zdolności motoryczne. To prowokacyjna teoria, która wymaga dalszych badań. Na razie nie mamy żadnych mocnych dowodów na naturę różnic zdolności motorycznych i percepcyjnych, ale chcielibyśmy je znaleźć.
Praca o wbijaniu gwoździ została zaprezentowana podczas spotkaniaTowarzystwa Biologii Eksperymentalnej.
Komentarze (7)
mymy, 30 czerwca 2009, 20:46
ciekawe czy w "innych" sprawach mniejsze oświetlenie wpływa na precyzję mężczyzn
chyba nie ma różnicy w dzień czy w nocy a precyzja też jest wymagana
Douger, 1 lipca 2009, 00:51
I wprowadzą zakaz prowadzenia po zmroku aut przz kobiety
Krystus, 1 lipca 2009, 14:40
Z tego co zauważyłem, kobiety często używają młotka trzymając go blisko obucha. Czyżby mózgi kobiet słabiej 'przyzwyczajały się' do przedłużenia ręki o narzędzie?! http://kopalniawiedzy.pl/mapa-ciala-narzedzie-wlaczac-Allesandro-Farne-mozg-reka-obraz-7822.html
thibris, 1 lipca 2009, 14:54
To może mieć prosty związek z większą precyzją a mniejszą siłą - u nas z tego samego powodu jest podobnie. Tylko faktycznie ciekawe czy inaczej używamy młotka dlatego że chcemy uzyskać inne efekty (precyzja/siła) czy też może dlatego, że inaczej nie potrafimy i tak już sobie wyewoluowaliśmy. Mężczyźni potrzebowali silnej maczugi - nie ważne czy trafili w skroń czy potylicę, a kobiety potrzebowały precyzyjnej nitki, wcale nie musząc się posługiwać wielką siłą
jendrysz, 2 lipca 2009, 03:24
Jest jeszcze jeden drobiazg, kobiety bardziej zwracają uwagę na kolory, czyli do analizy dochodzącego światła wykorzystują w większym stopniu czopiki niż pręciki. Przy słabym świetle czopiki wyłączają się i dla kobiet to jest znaczne utrudnienie.
jendrysz, 2 lipca 2009, 03:34
Raczej mniej to ćwiczą i mniej się tym interesują. Już w dzieciństwie dziewczynki wolą zajmować się lalkami niż kijami.
Inna sprawą jet to że środek ciężkości jest bliżej obucha i łatwiej kontrolować młotek.
lililea, 2 lipca 2009, 09:34
Z badań wynika że kobiety w dzieciństwie w równym stopniu lubią bawić się typowo dziewczęcymi zabawkami, co typowo chłopięcymi. Kwestia tylko czy nie patrzy się na nie krzywo jak bawią się również chłopięcymi.