Młode dzięki hodowli plemników in vitro z zamrożonej tkanki jąder

| Medycyna
bhav.bhav, CC

W eksperymentach na myszach dzięki zamrożonej tkance jąder udało się uzyskać żywe potomstwo. Japończycy mają nadzieję, że ich rozwiązanie przyda się chłopcom z nowotworami, którzy stają się bezpłodni wskutek chemioterapii.

W obliczu rosnącej liczby nowotworów pediatrycznych niepłodność staje się ważną kwestią dla pacjentów i ich rodzin - podkreślają autorzy raportu z pisma Nature Communications.

U mężczyzn przed rozpoczęciem terapii można zamrozić próbki spermy, taka opcja nie wchodzi jednak w grę w przypadku chorych, którzy nie przeszli jeszcze pokwitania.

Podczas studium po 5 dniach od narodzin naukowcy zamrażali próbkę jąder. Później stosowali szereg technik wspomaganego rozrodu - od inseminacji po wprowadzanie do jaja niedojrzałej gamety (spermatydy). Okazało się, że w wyniku tego urodziły się myszki, które były w stanie się rozmnażać, wydając na świat następne pokolenie.

Coś takiego powiodło się u zwierząt po raz pierwszy. Myślę, że minie przynajmniej kilka lat, nim uda się to u ludzi. To nie takie proste. Obecnie pracujemy na ludzkich próbkach, które są bardzo różne od mysich. By [technika] zadziałała, muszę obmyślić jakiś trik, dlatego trudno powiedzieć, ile potrwają prace - opowiada prof. Takehiko Ogawa z Uniwersytetu Miejskiego Jokohamy.

Eksperci komentujący doświadczenia Japończyków zaznaczają, że dla osób, które stały się bezpłodne w wyniku terapii onkologicznej, prawdopodobnie lepsze będzie hodowanie plemników w laboratorium niż wszczepianie własnej tkanki jąder po wejściu w odpowiedni wiek. Można by w ten sposób uniknąć nawrotu choroby w sytuacji, gdyby w zachowanej tkance występowały również komórki nowotworowe.

Upewnienie się, że plemniki wyprodukowane w laboratorium są prawidłowe pod względem genetycznym, to jedno, drugie, by zamrożona tkanka jąder w ogóle zaczęła je produkować.

Próbki jąder nowo narodzonych myszy konserwowano albo przez wolne zamrażanie, albo witryfikację. Po odmrożeniu prowadzono hodowlę na żelu agarozowym (spermatogeneza zachodziła aż do momentu uzyskania plemników). W sumie uzyskano 8 myszek.

próbka jądra pokwitanie chemioterapia nowotwór młode rozmnażanie plemnik Takehiko Ogawa