Proteza sama zwalczy infekcje jamy ustnej
Powszechnie występujące infekcje jamy ustnej mogą być zwalczane za pomocą „doładowywanych” żywic zabijających bakterie i grzyby. Naukowcy z Manchester Metropolitan University poinformowali o znalezieniu sposobu na poradzenie sobie np. z kandydozami. To infekcje drożdżami, na które cierpi wiele osób noszących protezy. Kandydozy nie tylko utrudniają przełykanie, ale mogą prowadzić do poważnych infekcji krwi, mózgu, oczu czy kości. Naukowcy z Manchesteru stworzyli żywicę do plomb, która przez 45 dni uwalnia srebro.
Nowa żywica to właśnie mieszanina srebra i zeolitu, materiału, który pozwala na kontrolowane powolne uwalnianie srebra. To zaś wykazuje silne właściwości antybakteryjne. Wypełnienia można „doładowywać” dodając do nich kolejne porcje srebra. Co interesujące żywica zwalcza grzyby i bakterie, ale jednocześnie nie wpływ na wygląd protezy.
Infekcje jamy ustnej często dotykają ludzi noszących protezy. Mogą one prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, zatem kluczowe jest, by protezy mogły zwalczać potencjalne choroby w miejscu, w którym się one rozwijają. Nasz zespół stworzył przeciwmikrobową żywicę, składającą się z zeolitu i srebra. Pozwala ona protezom zabijać bakterie i grzyby, a to oznacza, że posiadacze takich protez mogą mieć zdrowe usta bez przykładania zbytniego wysiłku, mówi główna autorka badań doktor Lubomira Tosheva.
Żywica nie tylko działa przez 45 dni i można ją „doładowywać”, ale też nie wykorzystuje antybiotyków, co daje gwarancję, że mikroorganizmy nie zyskają oporności.
Komentarze (3)
kTn, 10 października 2018, 05:59
Super, i te jony srebra po połknięciu znikają z organizmu czy może będą zabijać również dobre bakterie w jelitach, wywołując masę innych problemów ze zdrowiem? Boże, chroń nas przed takimi "lekarzami".
Daniel O'Really, 10 października 2018, 09:16
Nie martw się, wymyślą też tabletkę pochłaniającą te jony z jelit dzięki której będzie się robiło srebrne bobki ;)
irokee, 10 października 2018, 21:48
Podobno tylko 1-2% kumuluje się w organizmie, reszta zostaje wydalona.
https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/dermatologia/srebrzyca-argyria-przyczyny-objawy-i-leczenie-aa-xmGw-143d-8sjd.html