Protezy coraz doskonalsze

| Medycyna
DARPA

DARPA (Defense Advanced Research Project Agency - Agencja Badawcza Zaawansowanych Projektów Obronnych) i Case Western University (CWU) prowadzą badania nad protezami, które kontrolowane są przez nerwy kończyny. Dotychczas stosowane elektroniczne protezy kontroluje się za pomocą elektrod odbierających sygnały z mózgu lub rdzenia kręgowego.

Protezy, które powstają w ramach programu Reliable Neural-Interface Technology (RE-NET) będą zatem kontrolowane tak, jak kontroluje się prawdziwą kończynę. Wykorzystaną technologię nazwano TMR (targeted muscle re-innervation - ponowne celowe unerwienie mięśni). Jakby tego było mało, na CWU prowadzone są też badania, podczas których wykorzystuje się TMR do stworzenia "czujących" protez. Właściciel takiego urządzenia czuje sztucznymi palcami dotyk.

Jack Judy, odpowiedzialny w DARPA za program RE-NET jest zachwycony pierwszymi osiągami TMR. Zauważa, że już teraz technologia ta dorównuje osiągnięciami metodzie kontrolowania protezy bezpośrednio przez mózg, a tymczasem stosowanie TMR jest zabiegiem mniej inwazyjnym i ryzykownym niż rozwiązanie zakładające stymulację elektrodami wszczepianymi do mózgu.

Poniżej prezentujemy dwa filmy. Na pierwszym widzimy byłego sierżanta sztabowego Glena Lehmana testującego nową protezę. Na drugim, anonimowa osoba sprawdza działanie "czującej" protezy.

 

 

proteza nerwy DARPA RE-NET TMR