Studenci AGH pracują nad biomechaniczną protezą palców dłoni
Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH) pracują nad biomechaniczną protezą palców dłoni dla pacjentów po amputacjach urazowych jednego lub dwóch paliczków. Ma być wytrzymała, ruchoma, funkcjonalna i spersonalizowana. Dzięki produkcji opartej na technologii druku 3D model będzie tani, łatwy do wymiany i dostępny dla każdego potrzebującego.
Jak podkreślono w komunikacie AGH, urazowa utrata palców dłoni skutkuje ograniczeniem funkcjonalności kończyny i niejednokrotnie prowadzi do problemów psychicznych związanych z poczuciem wykluczenia.
Niekomercyjnemu projektowi nadano nazwę Pomocna Dłoń AGH – FingerPrint. Realizują go studenci Koła Naukowego Metaloznawców: Monika Cupiał, Filip Kaczmarczyk, Jan Gorczowski i Łukasz Chudy. Rolę opiekuna naukowego pełni dr inż. Grzegorz Cempura.
Cztery prototypy
Studenci realizują projekt kompleksowo: od modelowania i konstrukcji, przez wydruk, po testy. Dotąd opracowano 4 prototypy protez. W pierwszym (alfa) dźwignie są wykonane z metalu, a paliczki z polimeru. W kolejnych dwóch wprowadzono modyfikacje mocowania dźwigni. Obecnie studenci rozwijają prototyp coco; jest to proteza dla palców z ubytkiem dwóch paliczków, osadzana na kikucie za pomocą opaski zaciskowej.
Studenci mogą liczyć na wsparcie specjalistów od projektowania przestrzennego. Wybrane elementy protez są drukowane z proszków metali. Takie rozwiązanie pozwala na znaczne poprawienie własności mechanicznych protezy oraz przedłużenie czasu eksploatacji części.
Powstało kilka wariantów protezy. Najlepsze rozwiązania (wyłonione podczas testów) mają być wprowadzone w modelu końcowym. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, lekarze z Oddziału Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Oparzeń Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie przetestują finalny prototyp na wybranej grupie pacjentów.
Aby poprawić komfort użytkowania, studenci pracują nad projektem rękawiczki, na której będzie zamocowana nakładka stabilizująca mechanizm protezy. Wykonujemy testy na wielu materiałach (elastomery TPU). Aby sprostać wymaganiom otaczającego nas świata, implementujemy materiały o własnościach antybakteryjnych [...] - podkreślają twórcy.
Coco dostał się do finału ogólnopolskiego KOnkursu KOnstrukcji Studenckich KOKOS
Warto podkreślić, że FingerPrint uzyskał dofinansowanie w konkursie "Grant Rektora 2021". Najnowszy prototyp protezy zakwalifikował się do finału tegorocznej edycji Konkursu Konstrukcji Studenckich KOKOS w kategorii life upgrade.
Komentarze (4)
Jarek Duda, 12 maja 2021, 14:07
W Krakowie też był podobny projekt PK+ABB: https://www.pk.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=3263:studentka-pk-zaprojektowala-elektroniczna-proteze-reki&catid=49&lang=pl&Itemid=944
Pytanie jak daleko od takich prototypów do jakiejś seryjnej produkcji w Polsce, realnej dostępności dla pacjentów?
Na świecie robią już dłonie z czuciem np. z 2014: https://digital-strategy.ec.europa.eu/en/news/artificial-limbs-allowing-amputees-touch-and-sense-again
thikim, 12 maja 2021, 16:20
Obejrzałem filmik. Jest bardzo rozczarowujący. Ja rozumiem że tu cena może zrobi furorę bo ten efekt końcowy czyli trochę plastyku i 6 śrubek może mieć cenę rzędu 10 zł. I to by było fajne. Ale nie widzę tu nauki tylko odrobinę rzemiosła.
Co za uzasadnienie. Kapitan Jakub Hak byłby ukontentowany. Tak samo Długi Srebrny Jan.
cyjanobakteria, 13 maja 2021, 08:14
Podobny, ale tamten jest znacznie bardziej skomplikowany. Tutaj mają protezę paliczka albo dwóch. Prezentacja wygląda jakby to była promocja drukarki 3D a proteza to dodatek Prototyp jest z PLA, wiadomo, łatwość druku, ale ma bardzo niską wytrzymałość temperaturową. We wrzątku robi się bardzo miękki tak, że proteza ulegnie uszkodzeniu. Już w niższej temperaturze zacznie się odkształcać. Docelowo musi to by inny polimer albo wspomniany metal, ale CNC będzie swoje kosztować. Chyba, że też będą drukować w metalu.
Nie chce mi się wierzyć, że nie ma jeszcze w Polsce ruchomych protez tak małych elementów za rozsądną cenę. Być może nikt nie ma interesu w dostarczaniu tanich rozwiązań. Innego powodu nie widzę.
Ostatnio zauważyłem też, że pojawiają się przeźroczyste protezy do korekcji uzębienia drukowane w 3D z laserowych skanów. Są tańsze niż klasyczne "druty". Protezy wymienia się co 2 tygodnie chyba, a kuracja trwa też kilka miesięcy, ale jest mniej uciążliwa dla pacjenta. Można ją przeprowadzić w większości zdalnie, wysyłka pocztową i jest tańsza.
dajmon, 13 maja 2021, 08:30
Nie ma palców dłoni, są palce ręki.