Skanowanie pod kątem recydywy

| Psychologia
frostnova, CC

Jedni wykorzystują analizę aktywności mózgu do określenia treści czyichś myśli czy snów, inni uważają, że to dobry sposób na oszacowanie prawdopodobieństwa, czy skazany ponownie wejdzie w konflikt z prawem.

Zespół Kenta Kiehla z Sieci Badań Umysłu (Mind Research Network) w Albuquerque zbadał 96 więźniów tuż przed wyjściem na wolność. Pracując na komputerze, mężczyźni musieli podejmować szybkie decyzje i hamować impulsywne reakcje. W tym czasie wykonywano im funkcjonalny rezonans magnetyczny (fMRI). Naukowcy skupiali się na fragmencie przedniej kory zakrętu obręczy (ang. anterior cingulate cortex, ACC), który odpowiada m.in. za funkcje wykonawcze, czyli zdolność sterowania przebiegiem procesów poznawczych.

Gdy później przez 4 lata przyglądano się losom byłych skazańców, okazało się, że mężczyźni z niższą aktywnością ACC podczas podejmowania decyzji byli częściej aresztowani. Związek utrzymywał się nawet wtedy, gdy wzięto poprawkę na czynniki ryzyka, w tym wiek, cechy psychopatyczne, a także nadużywanie alkoholu i narkotyków.

U mężczyzn, którzy znaleźli się w dolnej połowie wartości aktywności ACC, ryzyko ponownego aresztowania za jakiekolwiek przestępstwo wzrastało 2,6 razy, a w przypadku przestępstw bez użycia przemocy aż 4,3 razy.

Autorzy artykułu z pisma Proceedings of the National Academy of Sciences przestrzegają przed huraoptymizmem. Wg nich, najpierw trzeba sprawdzić, czy ich technika daje rzetelne i powtarzalne rezultaty.

przednia kora zakrętu obręczy ACC funkcje wykonawcze podejmowanie decyzji ryzyko konflikt prawo Kent Kiehl