Niezsynchronizowany rozwój mózgu wcześniaka

| Psychologia
frostnova, CC

Przedwczesny poród uruchamia w istocie białej mózgu procesy, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia problemów behawioralnych (impulsywności, autyzmu czy ADHD) na późniejszych etapach życia.

Zespół doktora Stefana Blümla ze Szpitala Dziecięcego w Los Angeles koncentrował się głównie na substancji białej, która tworzy szlaki łączące obszary kory i pozakorowe. Amerykanie posłużyli się spektroskopią magnetycznego rezonansu jądrowego (ang. magnetic resonance spectroscopy, MRS). Stężenia pewnych substancji związanych z dojrzałą istotą białą i szarą porówywano u 51 dzieci urodzonych w terminie i 30 wcześniaków. O ile wyniki badania rezonansem magnetycznym (MRI) wcześniaków nie dawały powodów do obaw (plasowały się w normie), o tyle MRS wskazywało na znaczące różnice w biochemicznym dojrzewaniu istoty białej. Dochodziło do zaburzenia czasowania i synchronizacji dojrzewania substancji białej i szarej. Rozwój istoty białej rozpoczynał się wcześnie i nie zgrywał się z istotą szarą - wyjaśnia Blüml. Oś czasowa zdarzeń może się zaburzać [...] z powodu istotnych przełączników fizjologicznych działających przy porodzie oraz stymulujących zdarzeń, które występują bez względu na dojrzałość noworodka. Najbardziej oczywistą zmianą jest ilość tlenu przenoszonego przez krew. Do mózgu płodu dociera go dość mało. W toku ewolucji nasze mózgi nauczyły się optymalizować rozwój w niskotlenowym środowisku, po narodzinach są one jednak szybko wystawiane na oddziaływanie o wiele wyższych dawek O2Taka zmiana może być czymś, na co niedojrzałe mózgi nie są gotowe.

Mimo tych wszystkich niedogodności mózg wcześniaka nadal może polegać na plastyczności, dzięki której dobrze reaguje na interwencje terapeutyczne.

przedwczesny poród wcześniak istota biała substancja biała istota szara substancja szara synchronizacja Stefan Blüml