Po silnym ataku migreny nie pamięta ostatnich 38 lat życia

| Ciekawostki
miss_rogue (tara hunt), CC

U 56-letniej kobiety z Baton Rouge w Luizjanie zdiagnozowano przejściową amnezję globalną (ang. Transient Global Amnesia, TGA). Silna migrena pozbawiła ją wspomnień z ostatnich 38 lat życia.

Na początku października 2018 r. Kim Denicola wyszła z zajęć szkółki biblijnej. Zadzwoniła do męża, mówiąc, że ma silny ból głowy i zaburzenia widzenia. Mąż poradził jej, by pojechała na izbę przyjęć. Ostatecznie znajomi znaleźli ją nieprzytomną na parkingu i odwieźli do szpitala.

Denicola ocknęła się w szpitalu. Pielęgniarka dociekała, czy wie, który jest rok, kto jest prezydentem itp. Wg Kim, był rok 1980, a prezydentem USA Ronald Reagan. Słysząc to, pielęgniarka przestała pytać o cokolwiek...

Później kobieta nie poznała mężczyzny, którego poślubiła kilkanaście lat temu. Nie pamiętała ślubu i nie potrafiła sobie wyobrazić, że mogłaby wyjść za kogoś o tyle starszego od siebie. Nic dziwnego, skoro ostatnią rzeczą, jaką pamiętała, były 18. urodziny, obchodzone w 1980 r.

Byłam niesamowicie zaskoczona, gdy odkryłam, że wyszłam za mąż, mam dwoje biologicznych dzieci i troje pasierbów i że wychowałam dwóch siostrzeńców. W ciągu 38 lat wpłynęłam w jakiś sposób na życie 7 dzieci i nie miałam o tym pojęcia.

Od października Kim przeszła serię badań obrazowych mózgu, ale lekarze nie wiedzą, jak wyjaśnić utratę pamięci. Ponieważ brakuje wskazówek udaru czy uszkodzenia mózgu, zdiagnozowali TGA. Denicola jest rekordzistką pod względem długości zapomnianego okresu.

Nagła utrata pamięci jest zazwyczaj czasowa, ale po 5 miesiącach u Kim niewiele się zmieniło. Członkowie rodziny, z którymi stopniowo na nowo się zaznajomiła, mieli nadzieję, że pomoże oglądanie starych zdjęć. Tak się jednak na razie nie stało.

Obecnie Kim na nowo uczy się, czym są smartfony czy płaskoekranowe telewizory.

 

przejściowa amnezja globalna migrena Kim Denicola