Zamiast tabletki połknęła cały blister
W gardle pewnej czterdziestokilkulatki z Irlandii Północnej tkwił przez 17 dni blister z lekami przeciwbólowymi. Pacjentka, której przypadek opisano w BMJ Case Reports, zażyła w nocy Tramadol. Zamiast jednak wycisnąć jedną tabletkę, nieświadomie połknęła cały blister.
Rano kobieta obudziła się z wrażeniem ciała obcego w gardle. Natychmiast udała się do szpitala. Lekarzom zgłaszała dyskomfort i problemy z przełykaniem (dysfagię). Laryngolog stwierdził jednak, że prześwietlenie klatki piersiowej i boczny rzut gardła wyglądają prawidłowo. Endoskopia nie wykazała nieprawidłowości w obrębie krtani. Uznano więc, że objawy pacjentki wiążą się z otarciami spowodowanymi przez tabletkę. Kobietę odesłano do domu, mówiąc jej, by zgłosiła ponownie, gdyby po 48 godzinach objawy nie ustąpiły.
Chora została przyjęta do szpitala 3 dni później. Przez 2 doby podawano jej sterydy i leki przeciwbólowe. Gdy jej stan się poprawił, po raz 2. wypisano ją do domu.
Po 5 dniach wykonano jej badanie obrazowe z kontrastem (siarczanem baru). Czekając na wyniki, znowu przebywała przez 2 dni w szpitalu na obserwacji. Stwierdzono akumulację kontrastu w przełyku na wysokości kręgów Th1 i Th2 (lekarze sądzili, że zgromadził się on między fałdami błony śluzowej).
Po kilku dniach czterdziestokilkulatce, która nadal uskarżała się na te same objawy, zrobiono gastroskopię. Wtedy też, po 17 dniach!, wykryto i usunięto tkwiący w przełyku blister z tabletkami.
Komentarze (10)
AlexiaX, 24 stycznia 2019, 08:38
To niezłych lekarzy tam mają. I naprawdę ciekawe, że badania nic nie wykazały, zwłaszcza endoskopia...
Daniel O'Really, 24 stycznia 2019, 09:26
Pewnie była tak tłusta, że nie znaleźliby nawet kubka, gydyby połknęła go razem z kawą
Drapak, 24 stycznia 2019, 10:11
Dzyjzas. Jak mozna wp***dolic cos takiego i nie zwrocic uwagi.
AlexiaX, 24 stycznia 2019, 10:17
To było w nocy, więc pewnie była półprzytomna, a skoro bierze tak silny lek przeciwbólowy, to może jest ciężko chora, więc tym bardziej mogła być zamroczona bólem i lekami. Nie wiadomo też w jakim była stanie psychicznym. Osoby cierpiące na przewlekły ból często mają depresję. Nie ma co się śmiać z chorej osoby
Drapak, 24 stycznia 2019, 10:22
Nie śmieję się a dziwię. Aczkolwiek miło z twojej strony że starasz się to jakoś wyjaśnić.
KONTO USUNIĘTE, 24 stycznia 2019, 10:57
i to szukając przyczyn tylko w zjawiskach okołochorobowych tej nieszczęśniczki, co dobrze o bei świadczy.
Moje pierwsze skojarzenie: musiała być nieżle nawalona %, co żle o mnie świadczy.
tempik, 24 stycznia 2019, 13:18
łyknij sobie trochę tramadolu to zrozumiesz "jak można"
KONTO USUNIĘTE, 24 stycznia 2019, 13:31
ale to była próba łyknięcia, do tego nieudana, więc jeszcze nie była pod jego wpływem.
Drapak, 24 stycznia 2019, 14:32
Masz trochę?
thikim, 24 stycznia 2019, 20:35
Kobieta - to mogła być półprzytomna w nocy i nie wiedzieć co robi.
Lekarze jak to lekarze: idź się Pani wyśpij jak Pani dożyjesz to zaczniemy leczenie.
W sumie sprytne, zwiększa szanse na wyleczenie przez lekarzy. Jak ktoś przeżyje to większe szanse że nie umrze w czasie leczenia.
A jak umrze to jeszcze nie był pod opieką lekarzy.
tempik, 25 stycznia 2019, 07:32
nie mam, ale jak bardzo chcesz i poszukasz to dostaniesz w 2 obiegu.
taka selekcja i wstępne diagnozowanie jest chyba na każdym poziomie opieki medycznej. Czasami to ma sens, żeby dać organizmowi czas i szanse żeby sam się uporał z problemem, albo żeby problem się wyklarował i ułatwił jego wykrycie i diagnozę. Ale wiadomo, taka taktyka ma wąskie zastosowanie i nie powinna być nadużywana.