Bez komunikacji nie będzie metastatycznego uprowadzenia

| Medycyna
Shiladitya Sengupta, Brigham and Women's Hospital

By zapobiec przerzutom, trzeba wyeliminować kanały komunikacji komórek rakowych i komórek śródbłonka.

Zespół z Brigham and Women's Hospital (BWH) odkrył, że komórki nowotworowe dokoptowują i transformują prawidłowe komórki za pośrednictwem tzw. uprowadzenia metastatycznego. Amerykanie stwierdzili też w modelu przedklinicznym, że interwencja farmakologiczna może do tego nie dopuścić.

Przez ostatnie pięć lat badaliśmy, jak nowotwór przemieszcza się do innych części ciała i odkryliśmy, że kluczem jest komunikacja - zaznacza dr Elazer Edelman.

Edelman, dr Shiladitya Sengupta i inni skonstruowali trójwymiarowe podścielisko guza (łącznie z komórkami śródbłonka) i dodali do niego komórki przerzutowe raka piersi. Okazało się, że zamiast przywierać do siebie i stworzyć sferę, rozprzestrzeniały się one wzdłuż naczyń krwionośnych. Za pomocą skaningowego mikroskopu elektronowego wykryto nanomostki łączące komórki nowotworowe z normalną tkanką. Gdy ustalono, że profil molekularny niektórych komórek śródbłonka się zmienił, zaczęto dywagować, że za pośrednictwem mostków doszło do transferu mikroRNA. Dokładniejsze badanie to potwierdziło, bo w komórkach śródbłonka wykryto 2 mikroRNA o znanej roli w przerzutowaniu.

Naukowcy farmakologicznie zaburzyli tę komunikację zarówno w laboratorium, jak i w modelu mysim. Czynniki farmakologiczne, w tym otrzymywany z igieł cisa pospolitego docetaksel, zmniejszały liczbę powstających mostków.

W przyszłości akademicy chcą sprawdzić, czy inhibitory ATP-azy, badane dotąd pod kątem terapii zakażenia HIV/AIDS, także mogą się sprawdzić w tej roli.

przerzut komórki nowotworowe rak piersi uprowadzenie mikroRNA nanomostki transfer Elazer Edelman Shiladitya Sengupta