Stała się otyła po przeszczepie mikroflory kałowej

| Zdrowie/uroda
Evil Erin, CC

Kobieta wyleczona z nawracającego zakażenia Clostridium difficile za pomocą przeszczepu fekalnego od dawczyni z nadwagą zaczęła później szybko przybierać na wadze i stała się otyła.

Przeszczep mikroflory kałowej (ang. fecal microbiota transplant, FMT) to obiecująca metoda leczenia nawracających zakażeń C. difficile, ale raport opublikowany w Open Forum Infectious Diseases pokazuje, że należy unikać dawców z nadwagą/otyłością.

Przed zabiegiem, który przeprowadzono w 2011 r. na drodze kolonoskopii, waga 32-letniej wówczas kobiety utrzymywała się na stałym poziomie ok. 62 kg, a wskaźnik masy ciała (BMI) wynosił 26. Co istotne, jej waga zawsze była prawidłowa. Dawczynią do FMT była nastoletnia córka pacjentki, całkowicie zdrowa mimo nadwagi.

Po 16 miesiącach od przeszczepu kobieta ważyła już 77 kg, a BMI wzrosło do 33. Przyrost wagi utrzymał się mimo wdrożenia nadzorowanej przez lekarzy płynnej diety białkowej i programu ćwiczeń. Po nieudanych próbach odchudzania 3 lata od FMT pacjentka ważyła 177 funtów (80,2 kg), a BMI sięgnęło 34,5. Kobieta pozostaje otyła do dziś.

Zastanawiamy się, czy coś znajdowało się w samym materiale do przeszczepu, czy też raczej [z jakiegoś powodu] przeniesione 'dobre' bakterie wpłynęły w negatywny sposób na metabolizm chorej - opowiada dr Colleen R. Kelly z Brown University.

Związek między mikroflorą jelit i wagą potwierdzają wcześniejsze badania na zwierzętach, które wykazały, że przeszczepienie bakterii przewodu pokarmowego otyłych myszy osobnikom z normalną wagą skutkuje znaczącym wzrostem otłuszczenia.

Kelly i Neha Alang z Newport Hospital dodają, że opisując przypadek trzydziestokilkulatki, należy wspomnieć o paru sprawach. Poza C. difficile kobieta zmagała się np. z zakażeniem Helicobater pylori; przeszła z tego powodu kilka cykli antybiotykoterapii. Innymi czynnikami, które wg pań, potencjalnie mogły wpłynąć na przyrost wagi, są czynniki genetyczne, starzenie czy stres związany z chorobą. Należy jednak pamiętać, że wcześniej pacjentka nie miała nigdy problemów z wagą.

przeszczep mikroflory kałowej MFT nawracające zakażenia Clostridium difficile otyłość wskaźnik masy ciała BMI Colleen R. Kelly Neha Alang