Muesli na zapalenie stawów?

| Zdrowie/uroda
shallowend, CC

Dieta bogata w błonnik wywiera korzystny wpływ na przewlekłe zapalne choroby stawów. W ten sposób można też wzmocnić kości.

Naukowcy z Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg (FAU) wykazali, że metabolity bakterii jelitowych wpływają na układ odpornościowy i że w ten sposób oddziałują one na choroby autoimmunologiczne, np. na reumatoidalne zapalenie stawów. Niemcy skupili się na krótkołańcuchowych kwasach tłuszczowych: propionianach i maślanach, które powstają podczas fermentacji wywołanej przez bakterie.

Autorzy publikacji z pisma Nature Communications podkreślają, że kwasy tłuszczowe występują m.in. w płynie stawowym i wywierają istotny wpływ na działanie stawów.

Zespół dr. Maria Zaissa wykazał, że dieta bogata we włókna zmienia mikrobiom w taki sposób, że powstaje więcej krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, zwłaszcza propionianów. Niemcy zademonstrowali, że większe stężenia krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych występowały m.in. w szpiku kostnym, gdzie propioniany prowadziły do spadku liczebności osteoklastów. Zjawisko to skutkowało z kolei znaczącym spowolnieniem rozkładu (resorpcji) kości.

Wykazaliśmy, że przyjazna bakteriom dieta ma działanie przeciwzapalne. Wpływa też korzystnie na gęstość kości. Nasze wyniki rodzą nadzieje na innowacyjne terapie chorób stawów czy osteoporozy [...]. Na razie nie potrafimy sformułować konkretnych zaleceń odnośnie do przyjaznej bakteriom diety, ale jedzenie rano muesli, a w ciągu dnia wystarczającej ilości warzyw i owoców [na pewno] pozwoli zachować dużą różnorodność gatunkową mikrobiomu.

przewlekłe choroby stawów błonnik mikrobiom bakterie krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe propioniany maślany Mario Zaiss