Ptaki wykorzystują 'obwąchiwanie' płci przeciwnej

| Nauki przyrodnicze
Rodney Campbell (AcrylicArtist), CC

Dla większości zwierząt zapach jest ważnym kanałem szybkiego pozyskiwania i wymiany danych "osobowych". Dotąd uważano, że ptaki się tak nie zachowują, lecz Danielle Whittaker z Uniwersytetu Stanowego Michigan (MSU) wykazała, że to nieprawda i że woń oddziałuje na ich sukces reprodukcyjny.

Studium na ten temat ukazało się w piśmie Animal Behaviour i koncentrowało się na lotnych składnikach wydzielin gruczołu kuprowego.

Za pomocą dzioba ptaki rozprowadzają tłustą wydzielinę na piórach i nogach. Kiedyś uważano, że czynność ta po prostu zwiększa wytrzymałość piór, jednak zespół z MSU wykazał, że odgrywa ona kluczową rolę w komunikowaniu zdrowia reprodukcyjnego.

Studium uwidoczniło silny związek między zapachem tuż przed początkiem sezonu lęgowego - w okresie, kiedy ptaki wybierają partnerów - a sukcesem reprodukcyjnym [...]. Prosto rzecz ujmując: samce pachnące bardziej samczo i samice pachnące bardziej żeńsko odnoszą większy genetyczny sukces reprodukcyjny.

Przez długi czas zakładano, że komunikując się i wybierając partnerów, ptaki preferują wskazówki wzrokowe i akustyczne. Badając junko (Junco hyemalis), Whittaker i inni porównywali skuteczność sygnałów chemicznych oraz rozmiarów i upierzenia.

Okazało się, że zapach korelował z sukcesem reprodukcyjnym, a wielkość i upierzenie nie były już tak istotne. Bazując na woni, samice nie tylko wybierały samca do spółkowania, ale i [...] panów do wychowywania potomstwa. Co ciekawe, u rogaczy występowało wyższe natężenie żeńskiego zapachu.

Amerykanie sądzą, że zapach informuje o stężeniu hormonów, ogólnym stanie zdrowia/aktualnej kondycji oraz "zapleczu" genetycznym.

ptaki zapach woń sukces reprodukcyjny gruczoł kuprowy wydzielina lotne związki komunikacja junko Danielle Whittaker