Puszczyk omański występuje nie tylko w Omanie

| Nauki przyrodnicze

Wydaje się, że odkryty 24 marca 2013 r. puszczyk omański (Strix omanensis) występuje nie tylko w górach w Omanie, ale i na wschodzie Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Naukowcy z Towarzystwa Dzikiej Przyrody Emiratów (Emirates Wildlife Society, EWS) twierdzą, że słyszeli unikatowe wokalizacje tego ptaka podczas odtwarzania sowich zawołań na obszarach chronionych Wadi Wurayah. Wg nich, puszczyk omański odpowiedział na ich taśmy godzinną sesją śpiewania.

Emirates Wildlife Society przeprowadza we współpracy z World Wildlife Fund (WWF) spis sów zamieszkujących te rejony. Do niespodziewanego odkrycia doszło 8 marca.

Jesteśmy zachwyceni, że w Parku Narodowym Wadi Wurayah natrafiono na tak unikatowy gatunek [...] - podkreśla dyrektorka EWS-WWF Ida Tillisch. Ornitolodzy od dość dawna podejrzewali, że reprezentanci rodzaju Strix zamieszkują Emiraty Arabskie, ale dotąd nie udawało się tego potwierdzić.

Dr Christophe Toureng opowiada, że będąc w Wadi Wurayah w 2006 r., przez moment słyszał pieśń sowy, ale wtedy myślał, że jej źródłem jest puszczyk arabski (Strix butleri).

Płochliwa natura puszczyka omańskiego sprawia, że jego kategoria zagrożenia pozostaje tajemnicą. Nie zebrano również wystarczającej ilości danych nt. ekologii gatunku. Wydaje się, że S. omanensis może występować na terenie gór Al-Hadżar od Maskatu po Musandam.

puszczyk omański Strix omanensis Zjednoczone Emiraty Arabskie Park Narodowy Wadi Wurayah Al-Hadżar