Niezwykłe soczewkowanie

| Astronomia/fizyka
ESA, Keck Observatory

Astronomowie poinformowali o natrafieniu na nietypowy przypadek soczewkowania grawitacyjnego. Zespół pracujący pod kierunkiem Petera Barthela i Léona Koopmansa z Uniwersytetu w Groningen zauważył, że odległa radiogalaktyka wzmocniła promieniowanie leżącego za nią odległego tajemniczego ciemnego obiektu. Dzięki temu obiekt ten stał się dla nas widoczny. Ujawnił się on jako pierścień w tle otaczający wspomnianą radiogalaktykę. Zauważono go też na obrazie przekazanym przez jeden z teleskopów Kecka.

Naukowcy dokonywali standardowych obserwacji za pomocą Teleskopu Kosmicznego Herschela, gdy zauważyli, że jedna z odległych galaktyk emituje zbyt wiele promieniowania w dalekiej podczerwieni. Dodatkowe obserwacje wykonane za pomocą szeregu ziemskich i kosmicznych teleskopów wykazały, że doszło do nietypowego soczewkowania grawitacyjnego.

Soczewkowanie pozwala na określenie wielu właściwości nie tylko obiektu soczewkowanego, ale również soczewkującego. W opisywanym powyżej przypadku okazało się na przykład, że soczewkująca radiogalaktyka zawiera zadziwiająco mało ciemnej materii w porównaniu z tym, co obecnie obowiązujące teorie mówią o wielkich radiogalaktykach.

radiogalaktyka soczewkowanie grawitacyjne