Lepsze leczenie raka oka

| Medycyna
AFIP, Public Domain

Złośliwe nowotwory oka nie są częstą przypadłością, ale bardzo groźną. Czerniak błony naczyniowej gałki ocznej trudno się leczy, daje groźne przerzuty do płuc i wątroby a radioterapia powoduje ślepotę u połowy pacjentów. Być może tej ostatniej da się prosto uniknąć.

Czerniak naczyniówki dopada kilka tysięcy osób rocznie, ale ze względu na wysoką śmiertelność i trudność leczenia jest uważany za jeden z najgroźniejszych. Do jego leczenia stosuje się zwykle brachyterapią, czyli naświetlanie kontaktowe. Pacjentowi zakłada się na oko rodzaj kapturka z materiałem radioaktywnym, który powoli, przez wiele dni, wypala tkankę nowotworową. Niestety, terapia powoduje długookresowe skutki uboczne w postaci zniszczenia naczyń krwionośnych i nerwów na dnie oka. Mimo różnych sposobów zmniejszana negatywnych efektów, w ciągu trzech lat od zabiegu połowa pacjentów niemal całkowicie traci wzrok w uratowanym oku.

Poszukiwaniem sposobu na ochronę wzroku zajmował się od dawna Scott Oliver, pracownik uniwersyteckiej kliniki na University of Colorado w Denver oraz dyrektor Ophthalmic Oncology Center (Centrum Onkologii Ocznej) w Rocky Mountain Lions Eye Institute. Znalazł on sposób na zablokowanie znacznej części, bo aż 55 procent szkodliwej radiacji, bez spadku skuteczności leczenia. Odkryty środek jest prosty: olej silikonowy, stosowany w okulistyce powszechnie do leczenia odwarstwienia siatkówki. Próby laboratoryjne na nieboszczykach oraz zwierzętach wskazują, że olej silikonowy skutecznie chroni naczynia krwionośne i nerwy gałki ocznej, nie przeszkadzając w niszczeniu czerniaka. Nie stwierdzono też szkodliwych skutków ubocznych.

Nowa metoda jest na etapie wprowadzenia prób klinicznych na ludziach. Autor pomysłu na nadzieję, że te prosty sposób pomoże w ocaleniu wzroku przynajmniej części pacjentów.

rak oka czerniak błony naczyniowej brachyterapia radioterapia oka olej silikonowy Scott Oliver University of Colorado