Sztuczne mięśnie złagodzą objawy obrzęku limfatycznego?
Australijscy naukowcy pracują nad rękawem ze sztucznych mięśni, który łagodziłby objawy obrzęku limfatycznego po mastektomii.
Na razie zespół z Laboratorium Biomechaniki przy Uniwersytecie w Wollongong oraz Instytutu Badania Inteligentnych Polimerów testuje różne rozwiązania przybliżające do etapu testów klinicznych. Studium zostało sfinansowane przez Narodową Fundację Raka Piersi.
Amputując pierś, chirurdzy często usuwają objęte procesem chorobowym pachowe węzły chłonne. Zaburzenie odpływu limfy prowadzi do obrzęku kończyny górnej i/lub klatki piersiowej. Leczenie polega na kompresoterapii (ucisku za pomocą opasek i bandaży) czy masażu (drenażu) limfatycznym.
Prof. Julie Steele podkreśla, że ważnym elementem studium jest zrozumienie, na jakiej zasadzie aktualnie wykorzystywane metody doprowadzają do zmniejszenia objawów, np. jak dużą siłę należy przyłożyć podczas masażu. Australijka uważa, że dużym plusem rękawa ich autorstwa będzie przenośność, bo wcześniej w pewnych przypadkach pacjentki były przykute do podłączanych do prądu dużych maszyn hydraulicznych.
Koleżanka Steele dr Bridget Munro dodaje, że kobiety po odjęciu piersi i tak są w dużym stopniu świadome własnego ciała, dlatego zespół pracuje nad czymś niewidocznym [...].
We włóknach innowacyjnego materiału występują nanosilniki, które są uruchamiane ciepłem lub w wyniku reakcji elektrochemicznych. Wszystko sprowadza się do wzrostu ciśnienia w rękawie, a to zadanie aktywnego mechanicznie elementu. Chcielibyśmy wykorzystać kurczliwe włókna, ale na razie nie wiemy, czy możemy wpleść pojedyncze egzemplarze w tkaninę, nie zmieniając jej właściwości dotykowych i wyglądu [...] - tłumaczy prof. Geoff Spinks. Do niedawna problemem było wyprodukowanie odpowiedniej liczby włókien, ale zespołowi udało się uzyskać małe próbki i naukowcy twierdzą, że poradzą sobie również z kawałkami o większej powierzchni.
Komentarze (0)