Składnik warzyw i ziół poprawia leczenie trójujemnego raka piersi

| Medycyna
Public Domain Photos, CC

Luteolina, przeciwutleniacz, który należy do flawonów i występuje m.in. w selerze, zielonej papryce, marchwi, oliwie czy oregano, zmniejsza ryzyko tworzenia przerzutów trójujemnego raka sutka.

Naukowcy z Uniwersytetu Missouri podkreślają, że trójujemny rak piersi, który stanowi od 15 do 20% wszystkich nowotworów sutka, często daje przerzuty do odległych miejsc i jest szczególnie śmiertelny.

Trójujemne raki sutka to komórki nowotworowe, charakteryzujące się brakiem ekspresji zarówno receptorów steroidowych (ER/PR; estrogenowych i progesteronowych), jak i receptora HER2. Brak białek receptorowych oznacza, że leki przeciwnowotworowe nie mogą ich znaleźć i lekarze muszą się uciekać do skrajnie agresywnych i toksycznych metod terapii. U kobiet z tym podtypem raka często rozwijają się lekooporne przerzuty - wyjaśnia prof. Salman Hyder.

Ponieważ mniej toksyczne metody są w tej grupie pacjentek na wagę złota, zespół Hydera skupił się na luteolinie, fitozwiązku o udowodnionej skuteczności przeciwko kilku rodzajom nowotworu.

Naukowcy przeszczepiali myszom ludzkie trójujemne komórki raka sutka. Następnie sprawdzali, czy luteolina zahamuje przerzutowanie. Podanie luteoliny znacząco zmniejszało wzrost przerzutów w płucach. Ponieważ właściwie nie odnotowano przypadków spadku wagi, oznacza to, że flawon nie ma działania toksycznego [...].

Później Amerykanie badali wpływ luteoliny na ograniczenie migracji trójujemnych komórek raka sutka. Trójujemne komórki raka sutka są wysoce mobilne, co pomaga im przerzutować do różnych narządów. Odkryliśmy, że luteolina nie tylko hamuje tę migrację, ale i zabija komórki nowotworowe. Uważamy, że te wyniki stanowią poparcie dla dalszych badań luetoliny jako czynnika antyprzerzutowego [...].

rak piersi rak sutka trójujemny luteolina flawon przerzutowanie Salman Hyder