Ćwiczenia mogą zmniejszyć ryzyko raka szyjki macicy

| Zdrowie/uroda
ilovebutter, CC

Nawet 30 min ćwiczeń tygodniowo może znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy.

Zgodnie z naszym stanem wiedzy, to pierwsze amerykańskie badanie, którego autorzy przyglądali się związkom między aktywnością fizyczną a rakiem szyjki macicy. Uzyskane wyniki sugerują, że powstrzymywanie się od regularnej aktywności koreluje ze zwiększonym ryzykiem raka - twierdzi dr J. Brian Szender z Wydziału Ginekologii Onkologicznej Roswell Park Cancer Institute.

Studium objęło 128 pacjentek ze zdiagnozowanym rakiem szyjki macicy i 512 kobiet, u których podejrzewano raka, ale ostatecznie stwierdzono inną chorobę. Nieaktywność fizyczną definiowano jako angażowanie się w mniej niż 4 sesje ruchu na miesiąc.

Odsetek nieaktywności wśród kobiet z rakiem wynosił 31,1%, a w grupie kontrolnej 26,1%. Różnica ryzyka utrzymywała się nawet po wzięciu poprawki na potencjalnie istotne czynniki, np. palenie, spożycie alkoholu, rodzinną historię raka szyjki macicy czy wskaźnik masy ciała (BMI).

Autorzy publikacji z Journal of Lower Genital Tract Disease odkryli, że kobiety, które przyznały, że nie angażują się w żadną aktywność fizyczną, były zagrożone rakiem 2,5-krotnie bardziej niż kobiety ćwiczące.

Sądzimy, że nasze studium kreuje dobitny społeczny przekaz zdrowotny, że zupełny brak aktywności wiąże się z większym prawdopodobieństwem rozwoju poważnej choroby. Wyniki pokazują, że każda ilość ćwiczeń [nawet minimalna] może obniżyć ryzyko raka szyjki macicy. Do rzucenia palenia i regularnych cytologii dodaliśmy [więc] kolejny modyfikowalny czynnik ryzyka tej choroby - podsumowuje dr Kirsten Moysich.

rak szyjki macicy ruch aktywność fizyczna ryzyko J. Brian Szender Kirsten Moysich