Wyczuwanie tlenu skórą
Na skórze myszy odnaleziono receptory, które reagują na tlen. Takie same białka występują w skórze żab i płucach ssaków (Cell).
Randall Johnson, biolog molekularny z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, przyznaje, "że nigdy ich tam nie szukano". Myszy i żaby są dalekimi krewniakami, dzieli je aż 350 mln lat ewolucji. Fakt, że i te, i te zwierzęta mają w skórze te same receptory, sugeruje, iż podobne struktury można znaleźć również w skórze innych ssaków, np. ludzi.
Jak wykorzystać to odkrycie? Na wiele sposobów. Naukowcy wspominają, że dzięki niemu udałoby się np. zwiększyć poziom tlenu we krwi sportowców i osób chorych.
Receptory nie tylko wykrywają tlen, ale są także w stanie wpływać na zwiększenie liczebności czerwonych krwinek. Kiedy jest za mało tlenu, organizm nasila produkcję erytrocytów, wydzielając hormon o nazwie erytropoetyna (EPO). U normalnych myszy, które oddychają powietrzem o 10-proc. zawartości O2 (warunki przypominające te panujące na szczycie Mount Everest), stężenie erytropoetyny wzrasta 30-krotnie. Kiedy jednak ze skóry gryzoni usunięto receptory HIF-1a, nie były one w stanie wytworzyć hormonu nawet po godzinach niedoboru tlenu.
Johnson cieszy się, że choroby płuc czy anemię będzie można leczyć, zajmując się właściwościami skóry, bez konieczności wstrzykiwania leków naśladujących funkcje erytropoetyny.
W przyszłości badacze chcą zbadać inne ssaki. Oczywiście, ssaki wodne będą się różnić od lądowych pod względem sposobu, w jaki ich skóra adaptuje się do zawartości tlenu. Podobnie jak w przypadku zwierząt żyjących wyżej i na poziomie morza.
Komentarze (7)
waldi888231200, 22 kwietnia 2008, 21:33
dobre , ;D a tymczasem wystarczy kombinezon (przylegający do ciała) przedmuchany CO2.
mikroos, 22 kwietnia 2008, 22:30
Jeśli myślisz, że efekt jest dokładnie ten sam, to mogę tylko współczuć kiepskiego zrozumienia tematu.
ZolV, 23 kwietnia 2008, 11:18
Wydawalo mi sie jasne, ze ludzie oddychaja przez skore.
Przeciez bywaja omdlenia modelek spowodowane pomalowaniem calego ciala nieodpowiednimi farbami.
mikroos, 23 kwietnia 2008, 11:28
Zdolność do wykrywania za pośrednictwem receptora i zdolność do wymiany gazowej to dwie diametralnie różne rzeczy.
waldi888231200, 23 kwietnia 2008, 11:32
Wyszliśmy z wody, a tam jest 33% tlenu rozpuszczonego (więc płuca są systemem adaptacyjnym do życia na lądzie) 8)
Gość tymeknafali, 25 kwietnia 2008, 00:39
Biedne zwierzątka...
mikroos, 25 kwietnia 2008, 00:45
Biedne, biedne, zgadzam się... I sam nieraz łapię kaca moralnego po wizycie w zwierzętarni... Ale z drugiej strony: jak nie one, to kto, ludzie?