Po drganiach do celu
Naukowcy z Helsińskiego Instytutu Technologii Komputerowych (HIIT) oraz Instytutu Informatyki Maxa Plancka opracowali wibrującą rękawicę, która prowadzi dłoń użytkownika w kierunku obiektu zainteresowania. Dzięki temu wyszukiwanie czegoś w złożonych scenach wzrokowych, np. w bibliotekach czy na półkach w supermarkecie, staje się niemal 3-krotnie szybsze.
Gdy zebrane w jednym miejscu przedmioty są do siebie podobne, ludzka zdolność rozpoznawania wzorca ulega redukcji do serii pojedynczych porównań. By usprawnić wykonanie tego typu zadań, w fińsko-niemieckim prototypie wykorzystano śledzenie ruchów rąk za pomocą komputerowego systemu wizyjnego. Wynalazcy pomyśleli również, oczywiście, o sprzężeniu zwrotnym w postaci drgań. W trójwymiarowej przestrzeni nakierowują one dłoń na zdefiniowany na początku cel.
Wspominając o korzyściach związanych z zastosowaniem wskazówek dotykowych, Ville Lehtinen z HIIT tłumaczy, że użytkownik może je łatwo zinterpretować w odniesieniu do aktualnego pola widzenia, gdzie zachodzi szukanie. Generuje to bardzo intuicyjne doświadczenie, jakby ręka była przyciągana przez cel.
Urządzenie złożono z dostępnych w handlu elementów, np. siłowników wibracyjnych, rękawicy i czujnika z microsoftowego Kinecta. Wynalazcy opisali dynamiczny algorytm sterujący, który wylicza skuteczne wzorce ruchów, bazując na położeniu i odległości celu.
Wynalazcy widzą wiele zastosowań dla swojej rękawicy. Dywagują, że ułatwiłaby ona pracę osobom zatrudnionym w magazynach. Piesi mogliby zaś sprawniej nawigować w tłumie.
Komentarze (2)
Marek, 12 października 2012, 14:48
Urządzenie bardzo ciekawe i jeśli potrafi skutecznie działać napewno znajdzie zastosowanie w archiwach, magazynach, bibliotekach... Nie wydaje mi się jednak, żeby mogło służyć na ulicy jako "przewodnik pieszego"
Marek Tejchman
Menedżer ds. Komunikacji projektu TEKLA PLUS
Od Nauki do Biznesu
BIZME - bezpłatne pismo o wynalazkach: teklaplus.pl/e-ziny/
radar, 15 października 2012, 13:49
Już prędzej widzę to jako prezent od dziewczyny na "dzień chłopaka"
radar