Kostiumy antyrekinowe

| Ciekawostki
SAMS

Przedstawiciele firmy Shark Attack Mitigation Systems (SAMS) nawiązali współpracę z Shaunem Collinem oraz Nathanem Hartem z Uniwersytetu Zachodniej Australii (UWA), by stworzyć stroje do pływania, które zapobiegają atakom rekinów.

SAMS SAMS

W końcowej fazie polowania rekiny polegają na wzroku, dlatego oba projekty oddziałują na ten właśnie zmysł. Cryptic Pattern, linia dla nurków i pływaków, pozwala wtopić się w tło. Dzięki niej ludzie stają się dla myśliwych niewidzialni (trudno się temu dziwić, bo materiał wygląda jak woda z nieregularnymi plamami światła). Warning Pattern to pasiasty (czarno-biały) wzór dla surferów. Ma zniechęcać rekiny, naśladując ostrzegawcze komunikaty ryb. Trzeba przyznać, że to o wiele lepsze rozwiązania niż stroje z lat 70. ubiegłego wieku, które wzorowano na kolczudze. W przeszłości proponowano również kostiumy elektryczne czy system nazywany Tarczą (Anty)rekinową (w tym ostatnim chodziło o zakłócanie zmysłu elektrorecepcji drapieżników).

Analizując widzenie rekinów, zespół z Instytutu Oceanów UWA brał pod uwagę nie tylko zachowanie, ale i anatomię oka oraz biologię molekularną siatkówki kilku dużych gatunków. W ten sposób stwierdzono, co przykuwa wzrok tych ryb, a co nie zostanie zauważone. Naukowcy wzięli pod uwagę 3 scenariusze: 1) pływanie/surfowanie na powierzchni, 2) nurkowanie na głębokości 5 m w 10-m kolumnie wody i 3) nurkowanie na głębokości 15 m w 25-m kolumnie wody. Eksperymenty prowadzono w Morzu Śródziemnym i wodach subtropikalnych. Dla każdej lokalizacji wygenerowano optymalne spektra współczynnika odbicia dla różnych kątów spoglądania, pór dnia i pór roku. Poza tym Australijczycy określili, jak rozmieścić kontrastujące pasy i jaką powinny one mieć szerokość, by zaburzyć postrzeganie rozmiarów i kształtu celu w rozmaitych warunkach oświetleniowych.

Projektanci podkreślają, że zastosowane wzory to nie tyle gwarancja bezpieczeństwa, co szansa na wywołanie u rekinów stanu chwilowego zawahania. Wykorzystując cenne sekundy, człowiek może próbować ucieczki. W przyszłości SAMS chciałaby wykorzystać technologię na sprzęcie sportowym, np. deskach surfingowych czy kajakach.

 

rekin kostium strój Shark Attack Mitigation Systems SAMS Cryptic Pattern Warning Pattern