Rekin jak piłka golfowa
Naukowcy odkryli, że rekiny potrafią regulować położenie łusek na ciele, tworząc niewielkie wgłębienia, podobne do tych, jakie widzimy na powierzchni piłeczki golfowej. Jak wykazały badania, te miniaturowe "studnie" pozwalają zwierzęciu na osiągnięcie większej prędkości w wodzie.
Zespół z University of Alabama, pracujący pod przewodnictwem Amy Lang, stworzył sztuczną skórę rekina. Składała się na nią matryca ze sztucznych łusek (16x24 łuski) o długości 2 centymetrów każda. W łuskach znajdowały się wgłębienia. Skórę umieszczono w pojemniku z wodą, przesuwającą się z prędkością 20 cm/s. Woda zawierała pokryte srebrem nanocząsteczki, które oświetlano laserem, obserwując w jaki sposób woda opływa łuski.
Okazało się, że nad skórą rekina tworzą się niewielkie pionowe wiry. Dzięki temu pomiędzy powierzchnią skóry a wodą powstaje rodzaj bufora, który zapobiega tworzeniu się turbulencji za płynącym zwierzęciem. Takie turbulencje spowalniają płynące obiekty i utrudniają manewrowanie.
Naukowcy z Alabamy uważają, że ich badania pomogą w konstruowaniu doskonalszych torped, łodzi czy samolotów, które będą lepiej radziły sobie z poruszaniem się w wodzie i powietrzu.
Komentarze (4)
thibris, 10 listopada 2008, 15:21
Proszę mnie poprawić, ale czy badania nad podobną budową wierzchniej warstwy ciała delfinów były prowadzone już wcześniej? I wcześniej już twierdzono, że badania te wpłyną na budowę ludzkich pojazdów.
Swoją drogą przy okazji dowiedziałem się, że rekiny też mają łuski (nie wszystkie, ale jednak), do tej pory przekonany byłem że rekiny i łuski nie pływają parami
itneron, 10 listopada 2008, 18:00
Tak, były prowadzone wcześniej. Nie mylisz się
http://kopalniawiedzy.pl/Delfin-walen-humbak-pletwa-wirnik-sruba-okretowa-biomimikra-5215.html
mikroos, 10 listopada 2008, 19:27
A ja mam wrażenie, że oba artykuły traktują o nieco różnych sprawach.
U delfinów mieliśmy do czynienia z kostnymi wyrostkami na krawędzi natarcia płetw. Tyle, że były to wyrostki dość spore, a do tego nieruchome. Tutaj mamy jedynie drobną fakturkę na powierzchni samego materiału, a do tego jest to fakturka "ustawiana" przez samego rekina. Wydaje mi się, że ta wiedza jest komplementarna, ale nie dubluje się
itneron, 10 listopada 2008, 20:57
W umyśle ludzkim drzemie ogromny potencjał, ale i tak rozwiązania powstałe w wyniku ewolucji są zazwyczaj bardziej optymalne od rozwiązań człowieka. Dlatego należy dużo "podglądać" przyrodę