Ocieplenie zagraża rekinom

| Nauki przyrodnicze
Mauricio Hoyos-Padilla, Yannis P. Papastamatiou, John O'Sullivan, Christopher G. Lowe

Naukowcy z University of Adelaide ostrzegają, że coraz cieplejsze oceany oraz rosnące w nich stężenie CO2 mogą znacząco upośledzić rozwój rekinów. To z kolej wpłynie na cały łańcuch pokarmowy oceanów. Ekolodzy morscy z University of Adelaide informują na łamach Scientific Reports o wynikach długotrwałego eksperymentu.

Uczeni odkryli, że cieplejsze wody powodują, że embriony rekinów rozwijają się szybciej. Jednak połączenie wyższej temperatury wód i jej zakwaszenia wywołanego wyższym stężeniem CO2 powoduje, że rosną wymagania energetyczne rekinów, a jednocześnie spada efektywność ich metabolizmów oraz czułość węchu, za pomocą którego wyszukują swe ofiary. Wskutek tych niekorzystnych zjawisk zwierzęta są mniejsze niż normalnie. W cieplejszych wodach rekiny są bardziej głodne, jednak przez zwiększone stężenie CO2 nie są w stanie znaleźć pożywienia - mówi Ivan Nagelkerken. Z powodu upośledzonej zdolności do polowania rekiny nie kontrolują w efektywny sposób łańcucha pokarmowego, a sprawowana przez nie kontrola jest niezbędna do zachowania zdrowia ekosystemu oceanicznego - dodaje uczony.

Większość badań nad wpływem zmian klimatycznych na ekosystem morski koncentruje się na mniejszych rybach. Dlatego też wspomniane eksperymenty są tak ważne, gdyż pokazują, jak zmiany wpływają na niezwykle istotny element ekosystemu morskiego - rekiny.

Co trzeci gatunek rekinów i płaszczek jest już zagrożony z powodu nadmiernych połowów. Zmiany klimatyczne i zakwaszenie oceanów to kolejny niekorzystny czynnik przyspieszający tempo wymierania - mówi profesor Sean Connell.

rekin ocieplenie zakwaszenie