Populacyjny sukces 'leniwych'

| Nauki przyrodnicze
Mote Marine Laboratory

Rekiny wąsate (Ginglymostoma cirratum) mają najwolniejszy metabolizm wśród rekinów, którym go dotąd zmierzono.

Naukowcy podkreślają, że potrzeby energetyczne rekinów są słabo zrozumiane, a mogą odgrywać ważną rolę w działaniu zdrowego ekosystemu.

G. cirratum snują się pod skałami i wynajdują szczeliny, z których wysysają kraby, odpoczywające ryby oraz inne powolne albo nieostrożne ofiary. Przepompowują wodę przez skrzela, dzięki czemu mogą prowadzić leniwy tryb życia, zamiast ciągle pływać.

Dotąd szacowano tempo metabolizmu zaledwie kilku gatunków rekinów. Jeszcze rzadsze są badania łączące dane metaboliczne z zachowaniem na wolności.

Jeśli znamy metabolizm rekinów [...], możemy zacząć oceniać zużycie energii na wolności, by lepiej zrozumieć ich wpływ na ekosystem. Rekiny są często drapieżnikami alfa w łańcuchu pokarmowym, spożywając dużo kalorii z organizmów z niższych poziomów troficznych. Z tego powodu mają większy wpływ na równowagę ekosystemu niż inne gatunki. Chcąc lepiej zrozumieć ekosystemy, które chcemy chronić, musimy zatem lepiej zrozumieć rekiny - podkreśla dr Nick Whitney, menedżer Programu Ekologii Behawioralnej i Fizjologii w Laboratorium Morskim Mote.

Od września 2014 do maja 2015 r. naukowcy monitorowali rekiny wąsate z zamkniętego szczelnie zbiornika. Mierzyli zużycie tlenu, by oszacować ilość energii zużywaną w czasie odpoczynku lub pływania na określonym dystansie czy z określoną prędkością.

Okazało się, że przeciętna przemiana energii w czasie pływania stanowiła tylko ok. 18% wartości zmierzonych dla rekinów ostronosych i ok. 50% wskazań dla innych "maruderów" - koleniowatych. Rekiny wąsate zużywały o wiele więcej energii na pływanie niż na odpoczynek (różnica była większa niż u wielu innych rekinów), ale ogólnie spalały mniej energii. Porównań dokonywano przy założeniu, że woda, w której przebywały wszystkie rekiny, miała tę samą temperaturę.

Ogólnie rekiny wąsate mają bardzo niską przemianę materii; nie ruszają się dużo, a kiedy już to robią, muszą w to włożyć sporo pracy. Z tak niskim metabolizmem prawdopodobnie nie zużywają dużo kalorii na podtrzymanie funkcji życiowych, dlatego ich wpływ na ekosystem będzie mniejszy niż można by się spodziewać, mając na uwadze inne duże drapieżniki [...] - wyjaśnia Whitney.

Skoro jednak rekiny wąsate są często najbardziej rozpowszechnionymi rekinami ekosystemów subtropikalnych i tropikalnych, jaki jest ich wpływ na ekosystem, w porównaniu do rzadszych, ale funkcjonujących na wyższym poziomie metabolicznym drapieżników? By to ustalić, w ramach kolejnego studium biolodzy wyposażyli rekiny wąsate w akcelerometry. Chcemy wykorzystać dane z przyspieszeniomierzy dzikich rekinów i porównać je z tym, co zrobiliśmy w laboratorium.

Ze swoim niskim metabolizmem rekiny wąsate są dość leniwe. Interesujące jest to, że takie podejście może być skuteczną strategią. W porównaniu do wielu innych gatunków rekinów, populacje G. cirratum radzą sobie dobrze. Energooszczędna strategia nie jest, oczywiście, jednym czynnikiem, ale na pewno stanowi część sukcesu. [...] Jako młode zwierzęta rekiny wąsate rosną całkiem szybko i ostatecznie mają stosunkowo dużą liczbę dzieci. To pokazuje, że są skuteczne.

rekin wąsaty Ginglymostoma cirratum metabolizm tempo przemiana materii ekosystem wpływ dr Nick Whitney