Rekiny nie widzą barw
Rekiny nie umieją odróżniać kolorów – twierdzą australijscy naukowcy z zespołu doktora Nathana Harta z Uniwersytetu Zachodniej Australii.
Biolodzy schwytali u wybrzeży Queensland i Australii Zachodniej przedstawicieli 17 gatunków rekinów i za pomocą mikrospektrofotometrii zbadali komórki ich siatkówek. U wszystkich analizowanych gatunków najpowszechniej występującym rodzajem światłoczułych receptorów były pręciki, które odpowiadają za postrzeganie kształtów i ruchów. Umożliwiają one czarno-białe widzenie w warunkach słabego oświetlenia, np. nocą.
U 10 na 17 gatunków rekinów w ogóle nie znaleziono czopków pozwalających na postrzeganie barw. U pozostałych 7 odkryto czopki, ale tylko jednego rodzaju. Reagowały na długość fali ok. 530 nm, czyli barwę zieloną.
Budowa siatkówki umożliwia więc rekinom różnicowanie odcieni szarości, ale nie innych kolorów. U zwierząt lądowych widzenie monochromatyczne należy do rzadkości; najprawdopodobniej ze względu na stopień złożoności środowiska. Wcześniejsze badania wykazały jednak, że poza rekinami, wrażliwymi na zieleń czopkami dysponują też walenie, delfiny i foki.
Wg Harta, da się zapobiec atakom rekinów na ludzi czy przypadkowemu chwytaniu się tych ryb w sieci, zmniejszając kontrast skafandrów do surfingu, desek czy przynęt używanych na trawlerach z tłem. Jednym słowem należy manipulować samym wysyceniem barw, bo wtedy nasze sprzęty i my staniemy się dla rekinów mniej wyraziści.
Komentarze (4)
wilk, 20 stycznia 2011, 14:17
Zaskakującym dla mnie jest, że tego typu badania dopiero teraz są przeprowadzane. Nie chodzi już o nurków, ale o sam fakt poznawania innych gatunków.
KONTO USUNIĘTE, 21 stycznia 2011, 14:31
Sądzę,że te urządzenia mikrospektrofotometryczne na tyle udoskonalono,że możliwa jest nimi praca terenowa.
waldi888231200, 21 stycznia 2011, 14:33
Psy równiez widzą czarno - biało.
KONTO USUNIĘTE, 21 stycznia 2011, 14:53
Z kotami jest ciekawie: pomimo,ze mają czopki co najmniej dwóch rodzajów (więc oko widzi barwy) to jednak ich mózg tego nie odbiera.
Wykazano jednak, że kota (z trudem),można nauczyć postrzegać kolory.
Widocznie mózg tego mądrego zwierzątka,jest przygotowany na pojawienie się kolorowych myszy .