Sprzątający robot
We Włoszech powstał Dustbot, czyli robot, którego zadaniem jest wywożenie śmieci. Urządzenie można o każdej porze doby wezwać SMS-em. Jest ono w stanie jednorazowo transportować ciężar o wadze do 40 kilogramów, przystosowano go to poruszania się w wąskich uliczkach i może być też używany do zamiatania ulic.
Dustbot wykorzystuje mapy i GPS, dzięki którym nie gubi się w mieście. Przy okazji za pomocą wbudowanych czujników monitoruje stan powietrza.
Twórcy robota mają nadzieję, że w przyszłości urządzenie będzie mogło w dużej mierze wyeliminować z ulic śmieciarki, które jeżdżą o z góry ustalonych porach.
Władze wielu miast na całym świecie już wyraziły zainteresowanie Dustbotem. Flota takich urządzeń mogłaby znacznie ułatwić utrzymanie czystości w dużych skupiskach ludzi.
Komentarze (5)
Gość derobert, 30 maja 2009, 13:23
w polsce by to nie przeszło bo by menele czaili się za rogiem, czekali na dogodny moment i wyskakiwali na robota obezwładniając go a potem rozbierali go na części.
mikroos, 30 maja 2009, 13:34
Wystarczy wbudowana kamera (i tak musi ją mieć, żeby omijać przeszkody) i lokalizator GPS.
Inna sprawa, że 40 kg to jednak trochę mało... wydaje mi się, że pełny śmietnik waży jednak nieco więcej.
Natsume, 31 maja 2009, 10:23
Poza tym w Polsce jest zbyt wiele osób nadających się do czyszczenia powierzchni płaskich; robot zagarnąłby im jeszcze prace.
thibris, 2 czerwca 2009, 13:35
Ciekawe czy bardziej wydajna jest armia takich dustbotów, czy armia śmieciarek z obsadą ? Według mnie kurs do wysypiska i z powrotem do każdego domu - bo większej ilości odpadków nie uniesie, to marnowanie paliwa dla takiego urządzenia.
Jeśli dałoby się zrobić z tego perpetuum-mobile (baterie słoneczne albo coś innego), a jemu samemu udawałoby się sprawnie omijać przeszkody, jak i pakować śmieci z kubłów do swojego odwłoka, to mogłoby to mieć sens. W każdym bądź razie - dobrze że ktoś kombinuje i stara się zrobić z nas Jetsonów
szemel, 2 czerwca 2009, 23:17
W Polsce nie ma odpowiedniego ,,podłoża,, na robotykę. Choć są już dotacje na automatykę i robotykę itd. Co do meneli itp. Obudowa może być wykonana z metalu pokrytego niekorozyjnym lakierem, i gdyby menel chciał ,,zaatakować,, robota może posłużyć jako paralizator (tzn obudowa podłączona do napięcia)