Białko POU6F2 reguluje grubość rogówki, a tym samym ryzyko jaskry

| Medycyna
| spoon |, Creative Commons

Warianty genu kodującego pewne białko wpływają na grubość rogówki, a tym samym na ryzyko jaskry.

Zespół Eldona Geiserta z Emory University prowadził eksperymenty na myszach. Naukowcy badali geny, które odpowiadają za grubość rogówki. Zestawiali warianty genów, które u gryzoni prowadziły do cieńszej rogówki, z genami, które zwiększają jednostkowe ryzyko rozwoju jaskry pierwotnej otwartego kąta (ang. primary open-angle glaucoma, POAG). W ten sposób zidentyfikowano czynnik transkrypcyjny POU6F2, występujący w rozwijających się neuronach (komórkach zwojowych) siatkówki i w komórkach rogówki.

Gdy usuwano gen kodujący POU6F2, gryzonie miały cieńsze rogówki. Wydaje się też, że regulując komórki macierzyste nabłonka rogówki dorosłych osobników, POU6F2 odpowiada po części za stan zdrowia rogówki.

Wyniki sugerują, że warianty genu kodującego POU6F2 mogą wpłynąć na budowę oka i w pewnych przypadkach zwiększać ryzyko jaskry. By wskazać dokładny mechanizm tego zjawiska, trzeba jednak przeprowadzić dodatkowe badania.

U ludzi znalezienie genetycznego związku między jaskrą i cienką rogówką byłoby trudne, bo choć obie cechy występują rodzinnie, obraz gmatwają oddziaływania innych licznych genów i czynników środowiskowych.

rogówka grubość jaskra czynnik ryzyka czynnik transkrypcyjny POU6F2 Eldon Geisert