Rolnicy 'przeskoczyli' po wyspach

| Humanistyka
NASA

Pierwszymi współczesnymi ludźmi, którzy przybyli do Europy byli łowcy-zbieracze. Pojawili się oni na Starym Kontynencie przed 40 000 lat. Jednak to dopiero społeczności rolnicze umożliwiły rozwój cywilizacji, która z czasem podbiła cały świat. Nie od dzisiaj wiemy, że rolnicy przybyli z Żyznego Półksiężyca przed około 9000 lat, a 7500 lat temu całkowicie zdominowali kontynent. Nie wiadomo jednak było, jaką drogą trafili do Europy. Żyzny Półksiężyc, zwany też Złotym Rogiem, to pas żyznych ziem ciągnących się od Egiptu po Mezopotamię.

Rozważano trzy drogi, jakimi rolnicy mogli przybyć stamtąd do Europy. Pierwsza, lądowa, to podróż przez teren obecnej Turcji, cieśninę Bosfor i Półwysep Bałkański. Druga teoria zakładała przepłynięcie z Półksiężyca bezpośrednio do Grecji. Trzecia z teorii mówi, że rolnicy „przeskakiwali” po wyspach leżących pomiędzy Turcją a Grecją i Półwyspem Apenińskim.

Peristera Paschou z Trackiego Uniwersytetu Demokryta mówi, że prawdziwa jest ostatnia z teorii. Pani Paschou i jej koledzy odkryli genetyczne relikty pierwszych rolników w kodzie genetycznym współcześnie żyjących ludzi. Przeanalizowali DNA 964 osób z 32 miejsc – od północnej Afryki i wybrzeży Morza Śródziemnego, po Bliski Wschód i Europę. Każde DNA zostało zbadane pod kątem występowania 75 000 markerów genetycznych zwanych polimorfizmem pojedynczego nukleotydu (SNP). Na tej podstawie mogli stworzyć mapę rozprzestrzeniania się SNP po Europie.

Greccy uczeni przeprowadzili dwie różne analizy i obie dały taki sam wynik. Wiemy teraz, że pierwsi rolnicy najpierw przeszli z Kapadocji na południowo-zachodnie wybrzeże Azji Mniejszej. Stamtąd, wykorzystując wyspy Dodekanezu, przedostali się do dzisiejszej Grecji i zaczęli kolonizować jej część kontynentalną. Druga ich grupa osiedliła się na Krecie, gdzie z czasem stworzyła pierwszą rozwiniętą cywilizację Europy – cywilizację minojską. Kreta posłużyła też jako punkt pośredni w drodze na Sycylię i południowe wybrzeże Półwyspu Apenińskiego.

Pani Paschou i jej zespół nie wykluczają całkowicie innych dróg, którymi rolnicy dotarli do Starego Kontynentu, jednak są pewni, że droga pomiędzy wyspami była głównym szlakiem migracji.

rolnictwo Żyzny Półksiężyc Europa ludzie