Ropusze planowanie (niedalekiej) przyszłości
Umysły ropuch nie są z pewnością zbyt potężne, lecz wszystko wskazuje na to, że są wystarczające, by... planować (bardzo niedaleką) przyszłość. Jak donosi zespół dr. Gary'ego Gillisa z Mount Holyoke College, zwierzęta te są w stanie nie tylko dostosować siłę skurczu mięśni nóg do długości planowanego skoku, lecz także przewidzieć moment lądowania i przygotować się na spotkanie z ziemią.
Planowanie ruchów, a nie tylko wykonywanie ich w bezpośredniej reakcji na bodźce, było dotychczas uznawane za umiejętność dostępną wyłącznie dla ssaków. Dzięki pomiarom aktywności elektrycznej mięśni udało się jednak potwierdzić istnienie tej zdolności także u ropuch.
Przeprowadzone analizy wykazały, że płazy potrafią nie tylko dobrać moc generowaną przez mięśnie, by skoczyć na zaplanowaną odległość (co akurat wydaje się rzeczą oczywistą), lecz także przygotować się z wyprzedzeniem na dotknięcie ziemi. Umiejętność działania z wyprzedzeniem stwierdzono, gdy okazało się, że niektóre mięśnie kończyn ropuch napinają się zawsze w ściśle określonym czasie przed oczekiwanym spotkaniem z podłożem, a do tego siła ich skurczu była dostosowana do długości skoku i wysokości, z jakiej zwierzę spadało.
Jesteśmy przekonani, że dane te są pierwszą demonstracją szczegółowego przygotowania mięśni do lądowania u płazów bezogonowych, twierdzi dr Gillis. Jego zdaniem naturalną konsekwencją przeprowadzonych badań powinno być określenie, jakie zmysły i inne mechanizmy związane z układem nerwowym odpowiadają za tę umiejętność. Jednym z przeprowadzonych eksperymentów, jak zapowiada badacz, będzie skłanianie ropuch do skakania z... przewiązanymi oczami.
Komentarze (10)
inhet, 14 lutego 2010, 07:43
Mucha też potrafi się przekręcić w powietrzu przed lądowaniem na suficie.
jsq27, 14 lutego 2010, 09:26
Po oszałamiających odkryciach naukowców, takich jak to, że kule armatnie były w stanie przebić kadłuby statków, Święty Mikołaj nie może istnieć bo musiałby poruszać się z prędkością ponaddźwiękową( choć nie wzięto pod uwage współczynnika świętości Św. Mikołaja - który jak każde dziecko wie, ma znaczący wpływ na rozdawanie prezentów), słoń biegnąc trochę idzie jestem pewien, że już niedługo będziemy mogli skolonizować planety i to nietylko te, które znajdują się w naszym układzie słonecznym. ... Po prostu jestem porażony tym doniesieniem!! ;D
W. Grzeszkowiak, 14 lutego 2010, 13:25
I dostosować siłę i czas skurczu mięśni do momentu spodziewanego spotkania z podłożem? Nie widziałem jak dotąd badań na ten temat
nieuk, 14 lutego 2010, 14:14
Jestem pewna, że ropuchy potrafią zaplanować jeszcze trochę dalszą przyszłość, niż tylko następny skok. Niektórzy naukowcy mają zwierzęta za jakieś niedokończone półautomaty. Naukowcy tracą czas. I pieniądze z grantów.
thibris, 15 lutego 2010, 04:52
W sumie dziwne badanie. Ciekawe kiedy ktoś zbada co robią zwierzątka jak są głodne... Czyżby planowały wybrać się na żer ? Toż to zdumiewające
p53, 20 lutego 2010, 17:18
Nie rozumiem skad te wiejace ironia komentarze. W artykule wyraznie jest napisane ze ropuchy przewiduja moment ladowania, a uwazano dotychczas ze taki sposob myslenia jest charakterystyczny dla ssakow. Chodzi o planowanie ruchow. Nie mieszac tu odruchow pokarmowych czy innych podobnych. To inny poziom integracji informacji w ukladzie nerwowym
thibris, 21 lutego 2010, 02:23
Czymże jest planowanie ruchów ? Czym się różni od planowania posiłku ? Myślisz że zwierzęta inne niż ssaki robią wszystko na czuja ? Hmm... skoczę sobie tam wyżej, ale nie planuję jak mocno mam się wybić żeby tam doskoczyć, więc idę na żywioł - najwyżej spadnę na dół i się zabiję. Czy tak sobie wyobrażasz to rozróżnienie ? Bo według mnie zwierzątka te umieją planować swoje ruchy zależnie od okoliczności.
p53, 21 lutego 2010, 10:12
???
przeczytaj jeszcze raz notke i moja wypowiedz 8)
thibris, 21 lutego 2010, 19:36
Proszę o wytłumaczenie, gdyż z powodu mojego laicyzmu w temacie nie ogarniam
KONTO USUNIĘTE, 12 marca 2010, 16:52
Z niecierpliwością czekam na skaczące żaby z przesłoniętymi oczami,
bo:
"Planowanie ruchów, a nie tylko wykonywanie ich w bezpośredniej reakcji na bodźce, było dotychczas uznawane za umiejętność dostępną wyłącznie dla ssaków",
nie jest argumentem bo lądująca żaba odbiera przecież bodżce wzrokowe zanim wyląduje na zaplanowanym wcześniej lądowisku.
A to że "niektóre mięśnie kończyn ropuch napinają się zawsze w ściśle określonym czasie przed oczekiwanym spotkaniem z podłożem" też nie świadczy o "Umiejętność działania z wyprzedzeniem" i może być już zdeterminowane w momencie skoku,kiedy to żaba wykonała wszystkie obliczenia razem.
Skacz żabo skaaaaaacz
będzie dla Państwa krzyczał, Tomasz Zimoch.